Ostatnie posty

Profesjonalna chemia gospodarcza dla hotelu – jak wybrać?

Zastanawiając się, jakie preparaty do czyszczenia będą najlepsze do profesjonalnego sprzątania w hotelu, ośrodku spa lub pensjonacie, wiele osób odpowie, że przede wszystkim powinny być: skuteczne, wydajne i tanie. Trudno pogodzić te trzy warunki, jednak warto wybrać środki chemii profesjonalnej, które cechują się ich najlepszą wypadkową. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnych środków czyszczących dla hotelu.

Uniwersalne czy specjalistyczne?

Zdecydowanie jest to pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać wybierając profesjonalne środki do czyszczenia dla swojego hotelu lub pensjonatu. Bazując na opinii naszych stałych klientów, możemy odpowiedzieć, że w większości przypadków lepiej sprawdzają się preparaty specjalistyczne, przeznaczone do czyszczenia konkretnych materiałów lub nawierzchni. Dlaczego lepiej zaopatrzyć się w kilka wyspecjalizowanych preparatów zamiast używać jednego do wszystkiego? O ile niektóre płyny (m.in. powierzchni ceramicznych, emaliowanych, porcelanowych czy urządzeń sanitarnych, np. YEP – płyn do profesjonalnego czyszczenia łazienki i stref spa) można stosować dosyć uniwersalnie ze względu na podobieństwo powierzchni, do których są przeznaczone. O tyle już do konserwacji skóry, odtłuszczania czy czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnej warto użyć preparatów specjalistycznych. Ma to związek ze składem preparatów oraz ich sposobem działania. Preparaty o ukierunkowanym działaniu łatwo radzą sobie z konkretnym zanieczyszczeniem, jednocześnie nie niszcząc powierzchni i pielęgnując ją. Pamiętajmy, że meble, armatura i inne elementy wyposażenia pokojów i łazienek hotelowych są intensywnie eksploatowane przez gości, dlatego warto zadbać o to, aby dodatkowo ich nie niszczyć codziennym czyszczeniem. 

Gotowe czy skoncentrowane?

I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Preparaty chemii gospodarczej gotowe do użycia są wygodne (nie trzeba ich przygotowywać) i bezpieczne (wyeliminowany jest kontakt ze skoncentrowanym silnym środkiem chemicznym), jednak zwykle są także droższe od koncentratów. Te z kolei wymagają przygotowania w odpowiednich proporcjach przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Problemem tu jest bezpośredni kontakt z koncentratem. Ponadto należy trzymać się ściśle instrukcji producenta podczas przygotowania finalnego roztworu, co nie jest łatwe, gdy osoba sprzątająca korzysta z przynajmniej kilka różnych skoncentrowanych środków czyszczących. W ogólnym rozrachunku są jednak tańsze, a ma to związek także z ich transportem i przechowywaniem. 

Istnieje grupa środków chemicznych, które z założenia są proponowane wyłącznie jako gotowe preparaty do czyszczenia (np. do mycia szyb), z kolei inne – wyłącznie jako koncentraty (np. płyny do podłóg). W takich wypadkach warto zwracać uwagę na ich skuteczność i wydajność (jaka ilość preparatu jest niezbędna do usunięcia konkretnego zabrudzenia) oraz bezpieczeństwo stosowania. Pod kątem ekonomicznym istotna jest także możliwość zakupu preparatów w dużych (i często tańszych) opakowaniach zbiorczych.

Bezzapachowe czy z aromatem?

Profesjonalne środki do czyszczenia to silnie działające środki chemiczne o skomplikowanym składzie, co ma odzwierciedlenie w ich zapachu. Charakteryzują się najczęściej silnym aromatem powszechnie określanym jako „chemiczny”, który co prawda pozwala na skojarzenia z poczuciem czystości i wysokiej higieny, jednak trudno w tym przypadku mówić o przyjemnych dla nosa nutach zapachowych. Ten specyficzny aromat producenci środków czyszczących neutralizują przez dodanie substancji zapachowych, jednak czy ten konkretny aromat przypadnie do gustu gościom hotelowym? Co wybrać – preparat bezzapachowy czy z aromatem? A jeśli sięgniemy po ten pierwszy, chcąc uniknąć nieprzyjemnej woni, to co stosować w zamian – odświeżacze powietrza? A gdy wybierzemy ten z konkretną nutą zapachową, to jaki aromat wybrać – kwiatowy, morski czy cytrynowy? Możliwości jest wiele i warto już na początku zastanowić się, która opcja najlepiej pasuje do specyfiki działania naszego obiektu.

Czy są bezpieczne?

Preparaty o silnym działaniu, a takie głównie są przeznaczone do profesjonalnego zastosowania, mogą zawierać substancje niebezpieczne dla zdrowia osób mających z nimi styczność. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy na etykiecie preparatu producent podaje ostrzeżenia - np. o unikaniu kontaktu z oczami, ponieważ preparat może wywołać podrażnienie. Aby bezpiecznie stosować preparaty chemii gospodarczej dla hotelu, należy zachować środki ostrożności oraz postępować zgodnie z instrukcją producenta. Warto wybierać linie środków do czyszczenia dla hoteli (np. YEP), które mogą pochwalić się świadectwem bezpieczeństwa np. Świadectwem Jakości Zdrowotnej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów chemii profesjonalnej dla hotelu - TUTAJ>>

Leave a comment