Ostatnie posty

Hotel przyjazny rodzinie - udogodnienia dla dzieci w hotelach

 

Podróżowanie z dziećmi, szczególnie małymi, wymaga zabrania ze sobą sporego bagażu. Dlatego rodzice coraz częściej, wybierając miejsce na pobyt, sprawdzają udogodnienia dla dzieci w hotelach. Jakie zmiany wprowadzić w swoim obiekcie, aby móc nazywać się hotelem przyjaznym dzieciom? Jak ułatwić i umilić pobyt rodzinom z dziećmi?

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi i dopasowanie obiektów do potrzeb najmłodszych gości to jedno z najczęstszych kryteriów wyboru miejsca na pobyt. To silny trend obecny na rynku już przynajmniej od kilku lat. Podróżowanie z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi, jest popularne i coraz wygodniejsze. Jak grzyby pod deszczu wyrastają ośrodki, które specjalizują się w przyjmowaniu rodzin z dziećmi. Od podstaw są projektowane i wyposażane na potrzeby najmłodszych gości. 

Wyposażenie pokoju

To absolutna podstawa, jeśli chcielibyśmy przyjmować rodziny z dziećmi. Już standardem jest opcja dostawienia łóżeczka w pokoju oraz możliwość wyposażenia łazienki. W apartamentach z aneksami kuchennymi często na wyposażeniu są foteliki do karmienia, podnóżki i stopnie, które ułatwiają maluchom korzystanie z łazienki i jedzenie posiłków. W domkach lub większych apartamentach montowane są nawet barierki zabezpieczające przed wychodzeniem lub wejściem na schody. 

Wiele hoteli przyjaznych dzieciom w pokojach tzw. rodzinnych dodaje akcesoria specjalnie dla najmłodszych gości. Zestaw malowanek z kredkami lub kącik z zabawkami, by najmłodsi mogli pobawić się w zaciszu swojego hotelu. Kapcie dla dzieci, szlafroki i zestawy kosmetyków hotelowych dla dzieci coraz częściej można spotkać oprócz kosmetyków hotelowych dla dorosłych. 

Sala i plac zabaw

Maluchy lubią dokazywać, a nic nie przyniesie im większej radości niż możliwość zabawy z innymi dziećmi w pokoju pełnym zabawek. Warto salę zabaw zorganizować blisko restauracji, najlepiej z możliwością wyjścia na zewnętrzny plac zabaw. To da rodzicom możliwość pełnej kontroli nad dziećmi i szansę na spokojne wypicie kawy. 

Organizacja placu zabaw w otoczeniu hotelu w większości przypadków nie stanowi problemu. Wystarczy kilkanaście metrów kwadratowych wolnej przestrzeni w bezpiecznej lokalizacji, by postawić piaskownicę i kilka drabinek. Dzieciaki uwielbiają ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu. Aby podnieść bezpieczeństwo najmłodszych, plac zabaw warto ogrodzić. Postawienie w pobliżu kilku ławek z pewnością umili rodzicom pilnowanie swoich pociech i pozwoli na chwilę relaksu.

Restauracja, kącik dla dzieci

Jeśli hotel odwiedzają rodziny z dziećmi, to obowiązkowo w karcie restauracji powinny znaleźć się dania dedykowane najmłodszym. Warto jednak pamiętać, że coraz więcej rodziców dba o zdrowe odżywianie swoich pociech i zamiast dań fast-foodowych (np. nuggetsów z frytkami) woli zamówić dla swojej pociechy zdrowsze domowe posiłki. Porcje powinny być zdecydowanie mniejsze i co najważniejsze – atrakcyjnie podane. 

Podczas oczekiwania na posiłek warto zająć maluchy, np. w kąciku z zabawkami lub udostępniając im zestawy do rysowania do stolika. Dla mniejszych dzieci dobrze mieć na wyposażeniu restauracji kilka krzesełek do karmienia oraz miejsce, gdzie rodzice mogą dostać ciepłą wodę do przygotowania mlecznego posiłku. Do dyspozycji opiekunów warto też oddać kuchenkę mikrofalową, gdzie mogą podgrzać gotowe przyniesione ze sobą posiłki dla dzieci.

Animator, domek zabaw

To usługi coraz częściej spotykane w ośrodkach dedykowanych rodzinom z dziećmi. Trener lub animator, który organizuje dla dzieci ciekawe zajęcia. Wspólne zabawy są organizowane na terenie hotelu, w salach zabaw lub w innych wydzielonych przestrzeniach, gdzie maluchy mogą swobodnie bawić się, nie przeszkadzając dorosłym. Rodzice mogą oddać dziecko pod opiekę na określony czas (np. trwania zajęć) lub w godzinach otwarcia sali zabaw. Zwykle obowiązuje też ograniczenie wiekowe, np. dzieci do 4. roku życia mogą bawić wyłącznie pod opieką dorosłych.

Basen, strefa relaksu

Pamiętajmy także o udogodnieniach dla najmłodszych w ogólnodostępnych strefach relaksu, np.: brodzik dla dzieci na basenie, zabawy w wodzie oraz wydzielenie bezpiecznych stref dla maluchów. Jeśli pozwalamy maluchom korzystać z basenu i strefy relaksu, pamiętajmy także, aby pod prysznicami i w przebieralniach udostępnić im wygodną przestrzeń, np. większą szatnię dla rodzica z dzieckiem czy odgrodzony prysznic z regulacją wysokości. 

O udogodnieniach dla rodzin z dziećmi warto poinformować w folderach promujących hotel oraz na stronie internetowej. Napiszmy wyraźnie, które usługi i w jakim zakresie są dostępne, które są bezpłatne, a które wymagają wcześniej rezerwacji i dopłaty. To znacznie ułatwi wcześniejsze przygotowanie pokoju przed przyjazdem gości.

Dobrą praktyką jest także przygotowanie się na awaryjną sytuację w przypadku choroby dziecka. Apteczka pierwszej pomocy z lekami dla najmłodszych oraz numer do sprawdzonego pediatry w okolicy potrafią pomóc w niejednej trudnej sytuacji.

Wprowadzenie podstawowych udogodnień dla dzieci w hotelu ma wymierny wpływ na zwiększenie liczby rodzin z dziećmi korzystających z usług konkretnego obiektu. To relatywnie nieduży wydatek, a potrafi znacznie poszerzyć ofertę obiektu. Hotel przyjazny dzieciom warto jednak organizować z głową, aby nie zniechęcić innych gości do przyjazdu.

Posty :: Promocja hotelu

Leave a comment