Ostatnie posty

Jak wybrać środki czystości dla hoteli? – przegląd produktów do sprzątania, do kuchni i do pralni

 

Jak wybrać środki do sprzątania dla hoteli? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, tym bardziej patrząc na bardzo szeroką ofertę preparatów dostępną na rynku. Postanowiliśmy stworzyć prosty przewodnik, który pokaże, czym kierować się przy wyborze profesjonalnej chemii dla hoteli. Co powinno wchodzić w skład wózka sprzątającego? Jakie środki do pralni, a co do mycia naczyń? 

Prowadząc hotel, hostel lub pensjonat, na co dzień zużywa się dużo środków czystości. Dlatego ważne, aby były nie tylko skuteczne i wydajne, ale przede wszystkim bezpieczne dla personelu i gości hotelowych. Na co zatem zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać preparaty czyszczące?

4 zasady, jak wybierać profesjonalne środki do sprzątania

Do profesjonalnego stosowania w hotelach – środki specjalistycznej chemii czyszczącej różnią się od ogólnie dostępnych drogeryjnych preparatów. Mają inny skład, są bardziej skoncentrowane, a co za tym idzie, także bardziej wydajne i mają lepszą skuteczność. Co więcej, powinny posiadać świadectwo bezpieczeństwa. Wybierajmy produkty od renomowanego i znanego producenta środków chemii hotelowej, co daje gwarancję jakości i bezpieczeństwa.

Ekonomiczne, skoncentrowane – preparaty czyszczące do hoteli często sprzedawane są w formie koncentratów (do samodzielnego przygotowania roztworów roboczych) oraz w dużych ekonomicznych opakowaniach. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale pozwala też na spore oszczędności.

Uniwersalne a specjalistyczne – te pierwsze stosujmy wszędzie tam, gdzie to możliwe. Stosowanie jednego płynu do czyszczenia ceramicznych powierzchni pozwala na sprawne umycie większego obszaru podczas jednego sprzątania. Jednak do mebli, sanitariatów czy kabin prysznicowych stosujmy preparaty specjalistyczne, które nie tylko skutecznie usuną zabrudzenia, ale tez będą pielęgnować konkretny typ powierzchni.

Neutralne, niedrażniące, o miłym zapachu – wybierajmy produkty neutralne, hipoalergiczne, pozbawione drażniących substancji, o przyjemnym zapachu. Goście hotelowi mają różne upodobania, zapach miły dla jednej osoby może bardzo przeszkadzać innej. Pamiętajmy o dokładnym usuwaniu resztek preparatów z powierzchni, by nie doszło do podrażnienia skóry podczas kontaktu z nimi.

Przeczytaj też:

5 sposobów, jak zaoszczędzić na środkach chemicznych do czyszczenia>>

Co do sprzątania dla hoteli? 

Jakie środki czystości powinny znaleźć się w wózku sprzątającym? Odpowiedź jest prosta: wszystkie te, które są niezbędne do sprawnego i skutecznego posprzątania pokoju i łazienki hotelowej. W wózku do sprzątania powinny znaleźć się zarówno uniwersalne środki do sprzątania do hoteli, jak i specjalistyczne preparaty, np. do mebli lub tapicerki. 

 • Środki do mycia i dezynfekcji – w zależności od zakresu zastosowania można myć i przecierać nimi zarówno powierzchnie w łazience, jak i blaty, meble i podłogi. By zachować wysoką higienę umywalki, wanny, kabiny prysznicowej czy miski ustępowej, do łazienki lepiej wybierać preparaty o dodatkowych właściwościach odkażających. 

 • Płyny do czyszczenia – w wygodnej butelce ze spryskiwaczem pozwalają na sprawne wytarcie kurzu, odświeżenie powierzchni, przetarcie płytek w łazience, a nawet na umycie okien. Warto zwrócić uwagę, czy mają właściwości antystatyczne, które ograniczają osadzanie się kurzu na powierzchni.

 • Preparaty do podłóg i mebli – wybór środka warto uzależnić od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są meble lub którym pokryte są posadzki. Inny preparat sprawdzi się do mycia mebli i podłóg drewnianych, a inny usunie plamy ze skórzanych mebli. W tym wypadku zdecydowanie lepiej postawić na środki specjalistyczne dedykowane do konkretnych rodzajów powierzchni.

To podstawowy zestaw, który jest absolutnym minimum do skutecznego sprzątania pokojów i łazienek w hotelach.

 

Przeczytaj też:

Jak wyposażyć wózek do sprzątania?>>

Chemia profesjonalna dla hoteli – jak dobierać środki czystości?>>

Pralnia hotelowa: profesjonalne środki do prania

To grupa preparatów, które zużywane są na co dzień w dużej ilości. Dlatego muszą być niezawodne i świetnie radzić sobie z każdymi plamami. Aby mieć pewność, że będą bezpieczne, warto wybierać profesjonalne środki do prania i płukania przeznaczone do hoteli. 

Jaki proszek do prania dla hotelu?

Pytanie z pozoru proste, jednak kiedy wgłębimy się w ofertę preparatów do prania dla hoteli, pensjonatów i hosteli, wówczas szybko przekonamy się, że wybór wcale nie jest taki prosty. Czy celujemy raczej w proszek do prania o uniwersalnym zastosowaniu, mającym szeroki zakres wykorzystania? To wygodne rozwiązanie, jednak w przypadku częstego prania białych tkanin może dojść do ich szarzenia, a stosując go często do kolorów, narażamy się na ryzyko ich blaknięcia. Czy w obiekcie „zużywa” się duża ilość białych obrusów i pościeli i potrzebny jest skuteczny proszek do prania białych tkanin? Zastanówmy się nad tym, zanim kupimy środki piorące. 

 • Uniwersalny proszek do pralni hotelowej – to skoncentrowany i wydajny preparat do prania tkanin białych i kolorowych, syntetycznych, naturalnych i mieszanych; do stosowania w pralkach automatycznych i wirnikowych, do prania ręcznego i do stosowania w pralnicach przemysłowych.

 • Proszek do białego z wybielaczem – sprawdza się do czyszczenia i odplamiania różnych tkanin (syntetycznych, mieszanych, naturalnych), działa w różnych temperaturach. Dodatek substancji wybielających odświeża biel jasnych tkanin, utrzymuje na dłużej ich ładny wygląd.

Płyny do płukania, środki do zadań specjalnych

Praktyka pokazuje, że płyny do płukania tkanin raczej rzadko są wykorzystywane w hotelowej pralni. Dzieje się tak dlatego, że większość proszków do profesjonalnego stosowania w hotelach zawiera substancje zmiękczające i zapachowe. Eliminuje to potrzebę dodatkowego stosowania płynów. 

Na rynku dostępny jest także szeroki wybór preparatów, które pomagają uporać się z trudnymi zabrudzeniami. W zależności od typu tkaniny i rodzaju plamy, stosuje się środki w płynie lub w proszku, stosowane punktowo lub będące dodatkiem do całego prania.

 • Proszek do prania i dezynfekcji – silny odplamiacz, który dodatkowo ma właściwości bakteriobójcze.
 • Odplamiacz w płynie – środek zawierający w składzie aktywny tlen; sprawdza się do usuwania trudnych plam z różnego rodzaju tkanin, stosuje się zwykle jako dodatek do proszku lub płynu do prania.
 • Odplamiacz w proszku – usuwa trudne plamy, bezpieczny dla tkanin, także delikatnych, można stosować także do: obrusów, firan i dywanów.
 • Wybielacz tlenowy – to specjalny rodzaj preparatu, który pomaga w usunięciu trudnych zabrudzeń z białych tkanin, utrwala i odświeża biel.

Sprawdź więcej preparatów do prania i płukania>>

Kuchnia: jakie preparaty do zmywania?

Utrzymanie czystości w kuchni to nie tylko kwestia estetyki. Dbałość o wysoką higienę jest ważna przede wszystkim ze względu bezpieczeństwo biologiczne. Środki czystości dla gastronomii, w tym kuchni hotelowej, powinny skutecznie czyścić i pielęgnować naczynia, przedłużać ich żywotność i ładny wygląd. Jakie środki do zmywarek i do mycia naczyń do hoteli?

 • Płyn do mycia naczyń w zmywarkach – podstawowy środek do mycia naczyń w zmywarkach przemysłowych, zawiera składniki o działaniu myjącym, wybielającym, bakteriobójczym i dezynfekującym. Użycie płynu pozostawia naczynia czyste, bez zacieków i osadów, odkażone.

 • Proszek do zmywarek – działa podobnie jak płyn. Zaletą preparatów do samodzielnego dozowania jest fakt, że można łatwo dopasować jego ilość do wielkości zmywarki, temperatury mycia, twardości wody itd. To pozwala dobrać optymalną ilość środka myjącego, która dobrze oczyści naczynia, jednak bez pozostałości preparatów i zacieków. 

 • Tabletki do zmywarek przemysłowych – opcja najwygodniejsza z przedstawionych, jednak z pewnymi minusami. Nie pozwala na samodzielne dozowanie środka myjącego, ponadto tabletki są zwykle sporo droższe od proszku lub płynu do zmywarki.

 • Nabłyszczacz – płyn do płukania naczyń w zmywarkach, pozostawiający warstwę ochronną na ich powierzchni. To nie tylko podnosi ich trwałość, ale też pozostawia naczynia błyszczące.

 • Profesjonalny płyn do ręcznego mycia naczyń – tu zdecydowanie najlepszą opcją są produkty skondensowane, wydajne, neutralne i bezzapachowe. Warto wybierać te preparaty, które dokładnie myją, odkażają i wybielają naczynia, by nie do szło do ich żółknięcia i rysowania podczas częstych cykli mycia. Płyn do mycia garnków i kotłów ma nieco inną specyfikę. Ten wysoko alkaliczny produkt świetnie radzi sobie z usunięciem nawet trudnych zabrudzeń z naczyń ze stali szlachetnej i emalii.

 • Preparaty do regularnego stosowania, które pomagają przedłużyć żywotność zmywarek: odkamieniacz i sól do zmywarek. Ich cykliczne stosowanie zwiększa skuteczność mycia, chroni myte naczynia i podzespoły sprzętu przed działaniem twardej wody. Dostępne w formie proszku lub tabletek.

Zobacz pełną ofertę preparatów do mycia naczyń w hotelach>>

Leave a comment