Ostatnie posty

Jak dbać o czystość w strefie SPA?

W jaki sposób wanny i baseny SPA powinny być konserwowane? Co powinna zawierać procedura czyszczenia tych urządzeń? Dlatego może w nich przebywać ograniczona liczba osób? Jakie zagrożenia biologiczne kryją się w nich? I jak zadbać o wysokie bezpieczeństwo użytkowników? – to tylko podstawowe pytania, które powinien sobie zadać każdy menedżer hotelu, który uruchamia strefę SPA w swoim obiekcie. Dlaczego to tak ważne kwestie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Relaks, ale i bezpieczeństwo dla ciała

Chwile spędzane w strefach SPA pozwalają na rozluźnienie, uspokojenie myśli i zrelaksowanie ciała. Goście hotelowi, korzystając z wanien SPA, nie zastanawiają się nad tym, czy zanurzenie się w ciepłej bąbelkującej wodzie może nieść ze sobą jakiekolwiek zagrożenia. To osoby zarządzające hotelem powinny dołożyć wszelkich starań, aby kąpiel była bezpieczna. Warto zdawać sobie sprawę, że wanny SPA wymagają specjalnego traktowania podczas mycia i dezynfekcji. Ciepła woda jest doskonałym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, a ich niedokładne usunięcie bezpośrednio decyduje o wyglądzie, klarowności i zapachu wody. A to już w prosty sposób przekłada się nie tylko na komfort korzystania z urządzeń SPA i odczucia użytkowników, ale może skutkować także rozwojem chorób skóry czy dróg oddechowych. Żaden obiekt hotelowy nie może sobie pozwolić na pojawienie się takiej sytuacji, która rzutuje nie tylko na opinię gości, ale także podaje w wątpliwość standardy higieniczne panujące w hotelu.

Co wpływa na jakość wody w wannie SPA?

Składa się na to kilka czynników – to przede wszystkim: jakość wody, sposoby jej uzdatniania, kondycja filtrów oraz regularne staranne mycie i dezynfekcja urządzeń. Wiele nowoczesnych wanien SPA jest wyposażonych w automatyczne systemy filtrowania wody oraz dezynfekcji wewnętrznej instalacji, wystarczy jedynie okresowe dozowanie środków dezynfekujących i wymiana filtrów.

Uzdatnianie i właściwa pielęgnacja wody w wannie SPA składa się z kilku etapów. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie dawkowanie środków dezynfekujących. I tu należy trzymać się wytycznych producenta i nie szukać oszczędności. Zbyt mała ilość środka dezynfekującego skutkuje niedostatecznym oczyszczeniem wody z drobnoustrojów i ich intensywnym rozwojem, czego konsekwencje opisaliśmy powyżej. Pielęgnacja wody w wannach SPA najczęściej odbywa się na dwa sposoby – aktywnym tlenem lub chlorem. Ta pierwsza metoda pozostawia wodę miękką, przyjemną dla skóry, bez zapachu, jednak zarezerwowana jest wyłącznie dla wanien prywatnych. W strefach spa, w których z wanien i basenów korzysta na co dzień wiele osób, należy uzdatniać wodę przy wykorzystaniu chloru. Ma on zdolność neutralizacji drobnoustrojów w temperaturze przekraczającej 35 stopni Celsjusza. Nie należy jednak bać się tego środka dezynfekującego. Przy odpowiednio utrzymanej instalacji filtrującej (np. wyposażonej w ozonator lub lampy UV) i przy właściwych dawkowaniu chloru, jego obecność w wodzie staje się niemal niewyczuwalna. Paradoksalnie – zbyt niska zawartość chloru (użycie zbyt małej ilości środka dezynfekującego) skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnego charakterystycznego zapachu, a woda podrażnia skórę i oczy. 

Pierwszym niepokojącym sygnałem niewłaściwego uzdatniania wody jest zmiana jej koloru, struktury i/lub zapachu. Jeśli woda staje się mętna, ma mleczny lub zielonkawy kolor i utrzymuje się nieprzyjemny zapach chloru lub zgnilizny, wówczas należy przeprowadzić gruntowne sprzątanie wanny, także wewnętrznych systemów odpowiedzialnych za cyrkulację wody. 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość wody jest częstość wymiany filtrów. Tu także należy trzymać się wytycznych producenta. Te najnowocześniejsze urządzenia ze stref SPA mają wbudowane systemy, które informują o zbliżającej się konieczności wymiany elementów instalacji filtrującej.

Środki chemiczne do czyszczenia wanien i stref SPA

W utrzymaniu wysokiej higieny urządzeń SPA ważne są przede wszystkim dwa aspekty. Pierwszy to wspomniane już kwestie uzdatniania i dezynfekcji wody, drugi – to odpowiednie czyszczenie samych urządzeń. Neutralizacja drobnoustrojów to jedno, jednak równie ważne jest usuwanie osadów, kamienia i zacieków. Poza bezpieczeństwem biologicznym, ma to także wpływ na odczucia estetyczne przy korzystaniu z wanien. Do czyszczenia stref SPA warto wybierać profesjonalne środki chemiczne przeznaczone do tego celu, które doskonale poradzą sobie z zanieczyszczeniami, np. preparat YEP – profesjonalne sprzątanie do stref SPA.

fot. Michael Coghlan, flickr.com, creative commons licence

Leave a comment