Ostatnie posty

Chemia gospodarcza dla hoteli – odpowiedzi na 4 najczęściej zadawane pytania

Czy stosując środki profesjonalnej chemii gospodarczej dla hoteli personel powinien każdorazowo zakładać rękawice ochronne?

Profesjonalne środki czystości to zwykle złożone, silnie działające preparaty chemiczne. Niektóre spośród nich (szczególnie koncentraty) powinny być stosowane z zachowaniem szczególnej ostrożności, a nich niewłaściwe użytkowanie może być groźne dla zdrowia osób mających z nimi styczność. Warto zwracać uwagę na ostrzeżenia i środki ostrożności, które producenci zawsze czytelnie oznaczają na opakowaniach. Stosowanie rękawic ochronnych z pewnością pozwoli uchronić delikatną skórę na dłoniach przed wysuszeniem i podrażnieniami. Stosując silne środki czystości należy każdorazowo zakładać rękawice ochronne, szczególnie gdy dłonie mają kontakt bezpośrednio z preparatem. Warto je zakładać przy każdym kontakcie ze środkami chemicznymi, co pozwoli uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami. W ofercie naszego sklepu są dostępne linie środków do czyszczenia dla hoteli, które uzyskały świadectwo bezpieczeństwa – np. seria profesjonalnych środków czystości dla hoteli YEP posiada Świadectwo Jakości Zdrowotnej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Czy lepiej kupić koncentraty do rozcieńczenia czy produkty gotowe do użycia?

W tym wypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź. Skoncentrowane środki są z pewnością wydajniejsze i tańsze w ogólnym rozrachunku, jednak wymagają wcześniejszego przygotowania według określonych proporcji. Gotowe produkty są z całą pewnością wygodniejsze w użyciu, jednak ich cena jest wyższa. Wiele zależy także od rodzaju produktu i jego przeznaczenia. Istnieje grupa środków czyszczenia, które z założenia sprzedawane są jako koncentraty (np. płyny do mycia podłóg) lub inne – proponowane wyłącznie jako produkty gotowe do użycia (np. środki do czyszczenia skóry).

Jak długo utrzymuje się zapach silnych środków czystości stosowanych w hotelu? Czy można go czymś zneutralizować?

Profesjonalne środki czystości dla hoteli to silnie działające substancje chemiczne o złożonym składzie. Często dodawane są do nich także kompozycje zapachowe, aby pozostawały przyjemny aromat na czyszczonych powierzchniach. Spotyka się jednak opinie, że zapach, jaki pozostawiają po użyciu środki utrzymania czystości dla hoteli raczej określa się jako „chemiczny” lub „sterylny”, w skrajnych przypadkach – „szpitalny”. A jak odbierają go goście hotelowi? Jedni kojarzą go z czystością i wysoką higieną, innym nieco przeszkadza zbyt intensywny chemiczny aromat. 

To, jaki zapach pozostawią po sobie produkty chemii gospodarczej dla hoteli, w dużej mierze zależy od samego preparatu. Dlatego zanim na stałe konkretny produkt zostanie włączony do stałego użytkowania, warto go przetestować. Jest kilka sposobów, aby uniknąć problemu z długo utrzymującym się intensywnym zapachem. Można wybierać preparaty do czyszczenia o przyjemnym, łagodnym zapachu. Po drugie – można stosować silne środki czyszczące, a potem przecierać powierzchnie płynem o przyjemnym aromacie, który zneutralizuje silny chemiczny zapach. Alternatywnie można stosować odświeżacze powietrza (np. odświeżacze powietrza Nilco), które dbają o utrzymanie miłego aromatu w pomieszczeniu. Po trzecie – na rynku (a także w naszym sklepie internetowym z chemią profesjonalną dla hoteli) dostępne są bezzapachowe środki czystości dla hoteli.

Czy do mycia i czyszczenia łazienki mogę używać jednego preparatu czy osobnych do umywalki, kabiny, luster, podłóg lub blatów?

Zwykle do powierzchni szklanych, emaliowanych, akrylowych i ceramicznych używa się jednego preparatu do czyszczenia, nie ma potrzeby stosowania osobnych środków czystości. Polecamy stosowanie kompleksowych preparatów do mycia łazienki (np. YEP – profesjonalne sprzątanie: łazienka i spa). Jeśli istnieje taka potrzeba (np. trudny do usunięcia kamień, zacieki) warto do czyszczenia kabin prysznicowych używać dedykowane preparaty, które nie tylko usuną brud i kamień, ale także zabezpieczają przez ich osadzaniem się i pojawianiem się grzybów wskutek naturalnej wilgoci utrzymującej się w łazience. Specjalistyczne środki do czyszczenia warto używać także do czyszczenia toalet – aby utrzymać muszle klozetowe na wysokim stopniu higieny, warto stosować silniejsze specjalistyczne środki chemiczne. 

fot. Stefan Baudy, flickr.com, creative commons licence

Leave a comment