Ostatnie posty

Proekologiczne rozwiązania w hotelu – od czego zacząć?


Troska o naturalne środowisko to ostatnio modny temat. Ale nie tylko o popularność tu chodzi, ale też o realny wpływ funkcjonowania hotelu na otoczenie. Wizerunek hotelu jako obiektu dbającego o mniejsze zużycie mediów i ograniczenie wpływu dla środowisko to obecnie coraz bardziej istotny czynnik decydujący o wyborze obiektu na nocleg. Ekologiczny hotel – jak zrobić pierwsze kroki w tym kierunku? Jak zadbać o środowisko naturalne prowadząc hotel? Podpowiadamy.

Ekolodzy nie od dziś biją na alarm i podkreślają, jak ważne jest wprowadzenie zmian mających na celu ochronę środowiska naturalnego i ograniczenie zużycia jego zasobów. Nie tylko każdy z nas, ale także jako społeczeństwo powinniśmy wprowadzić w życie nawyki, które pozwolą żyć bardziej ekologicznie. Hotele także dołączają do tego trendu, a pokazanie się jako „zielony” hotel coraz częściej staje się kartą przetargową dla nowych klientów. Aspekt dbałości o środowisko w ostatnim czasie nabrał znaczenia, a grono ekologicznych hoteli powiększa się coraz szybciej.

Istnieje wiele sposobów, by już od dzisiaj wprowadzić proekologiczne rozwiązania w hotelu czy pensjonacie. Począwszy od tych najmniejszych, opartych na drobnych nawykach, a skończywszy na kwestiach związanych z rozbudową obiektu. Co ważne, ekodziałanie to nie tylko ukłon w stronę środowiska, ale także sposób na realne oszczędności.

Oto 5 prostych sposobów, by już dziś stać się bardziej eko:

Krok 1: Ręczniki do ponownego użycia

To już dosyć popularny standard w hotelach. Coraz więcej obiektów zachęca gości, by nie wyrzucali raz użytych ręczników do prania. Wystarczy zawiesić w łazience prostą instrukcję, w której goście sami zdecydują, czy potrzebują świeżego ręcznika (wówczas obecne powinni pozostawić na podłodze) czy użyją ponownie te, z których korzystają (wówczas pozostawiają je na wieszaku). Zachęć gości do ponownego użycia ręczników, pomogą Ci w tym:

- Informator łazienkowy zachęcający do ograniczenia zużycia ręczników

- Zawieszka ekologiczna informator z możliwością zawieszenia na klamce lub na wieszaku

To rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względu na aspekt ekologiczny, ale także pozwala na znaczne oszczędności wody, energii i środków chemii hotelowej.

Krok 2: Poproś o gaszenie światła

Poproś gości, by gasili światło w pomieszczeniach, z których nie korzystają. To szczególnie ważne w przypadku opuszczania przynajmniej na kilka godzin pokoju hotelowego. Jeśli jeszcze nie masz w pokojach systemu, który umożliwia dostęp do prądu wyłącznie do włożeniu karty (klucza), to powieś w okolicy włączników krótką informację z prośbą o wyłączenie światła. 

O krok dalej idą automatyczne przełączniki światła z czujnikami ruchu, które zapalają lub gaszą światło w zależności od obecności w pomieszczeniu. To ostatnie rozwiązanie to świetna opcja do wykorzystania także w korytarzach hotelowych.

Krok 3: Wymień żarówki na energooszczędne

Jeśli planujesz budowę lub rozbudowę obiektu, montaż żarówek energooszczędnych wpisz od razu w budżet. W działającym obiekcie pamiętaj o nich podczas każdej kolejnej wymiany obecnych elementów oświetlenia.

Krok 4: Unikaj jednorazówek.

Oferujesz gościom możliwość przygotowania kawy i herbaty w pokoju? Zaproponuj szklanki lub porcelanowe filiżanki zamiast plastikowych jednorazowych kubków, podobnie rzecz się ma ze sztućcami i pakowaniem akcesoriów do pojedynczych foliowych torebek. Zastanów się, jak ich uniknąć bez szkody dla higieny. 

Jednorazowe opakowania to szczególnie ważny temat w restauracji hotelowej. Rzadko który obiekt obecnie oferuje jednorazowe talerze i sztućce, ale warto pochylić się także nad tematem pakowania żywności. Może zamiast osobno pakowanych kosteczek masła lub porcji dżemu warto zaproponować je w większych opakowaniach, z których goście będą korzystać według potrzeb? A do przygotowania posiłków może warto kupować żywność w większych zbiorczych objętościach lub w opakowaniach wielorazowego użytku? Bardziej ekologiczne jest także nabywanie produktów lokalnych oraz wprowadzenie opcji zamawiania połowy porcji. 

Kilka prostych sposobów na unikanie jednorazówek w restauracji: 

- woda i napoje z dystrybutorów, nie z pojedynczych plastikowych butelek,

- cukiernice zamiast osobnych opakowań z cukrem,

- wielorazowe chusteczki z materiału zamiast papierowych serwetek.

Krok 5: Korzystaj z profesjonalnych środków czystości, sięgaj po produkty ekologiczne.

Produkty chemii profesjonalnej mają to do siebie, że są bardziej skoncentrowane, więc używa się ich zwykle mniej niż „tradycyjnych” detergentów. Co więcej, można je kupić w formie koncentratów i w większych objętościach – do samodzielnego przygotowania roztworu myjącego. Jeśli tylko masz możliwość, sięgaj po produkty przyjazne naturze, pozbawione „ciężkiej” chemii.

Powyżej wymienione rozwiązania to istotne kwestie z punktu widzenia codziennego funkcjonowania hotelu. O ekologii w hotelu warto pomyśleć też w szerszym zakresie, np. poprzez:

- uszczelnienie dachu, drzwi i okien (oszczędność energii cieplnej, mniejsze wydatki na ogrzewanie),

- instalację regulatorów pracy wentylatorów i pomp, 

- włączanie urządzeń tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, 

- instalację paneli słonecznych (generowanie i wykorzystanie własnej energii odnawialnej), 

- dokładną segregację śmieci, 

- zwrócenie uwagi na zakup produktów, które po zużyciu nadają się do recyklingu,

-  wyposażenie pokojów raczej w prysznice niż wanny,

- instalacja spłuczek w toalecie o mniejszej pojemności.

Przyjrzyj się dokładnie procesom w hotelu i pracy personelu. Zastanów się, gdzie jeszcze możesz wprowadzić ekologiczne rozwiązania.

Posty :: Promocja hotelu

Leave a comment