Ostatnie posty

Hotel przyjazny zwierzętom – jak zorganizować?

Coraz więcej osób chce zabierać ze sobą w podróż swoje czworonogi. Szukając jednak miejsca na pobyt ze zwierzęciem, często zastanawiają się, czy hotel lub pensjonat będzie dostosowany do potrzeb ich pupilów. Zastanawiają się, jak inni goście zareagują na obecność psa lub kota. Odpowiadając na potrzeby tej grupy podróżujących, podpowiadamy, jak zorganizować hotel przyjazny zwierzętom.

Warto uświadomić sobie, że dla wielu osób zwierzę jest ważnym członkiem rodziny. A możliwość zabrania na wakacje swojego pupila jest ważnym kryterium wyboru obiektu. Dostosowanie hotelu lub pensjonatu do potrzeb osób podróżujących ze zwierzętami nie kosztuje dużo, wymaga jedynie stworzenia odpowiedniego zaplecza. Od czego zacząć i o czym pamiętać, aby umożliwić przyjazd gości z psem lub kotem? Podpowiadamy.

Hotel dla podróżujących ze zwierzętami – o czym pamiętać?

Po pierwsze: przygotuj się.

Każdy właściciel czworonoga z pewnością zabierze ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy. Ale zdarzy się o czymś zapomnieć albo czegoś po prostu zabraknie. Warto przygotować się na taką ewentualność i mieć awaryjnie w recepcji przygotowane:

 • woreczki do sprzątania podczas spaceru – to też zapewni czystość w otoczeniu obiektu,
 • zapasowa karma i przekąski,
 • rezerwowe miski na wodę i pokarm,
 • szampon do kąpieli dla zwierząt – szczególnie gdy obiekt jest położony blisko przyrody,
 • środki ochronne na kleszcze i przeciw pchłom, także zestawy do usuwania kleszczy,
 • apteczka pierwszej pomocy na psie lub kocie potrzeby.

Po drugie: zrób listę atrakcji dla zwierzaka.

Zadbaj, aby atrakcje dostępne dla gości hotelowych obejmowały także ich pupilów. To zależy oczywiście od specyfiki obiektu, ale zastanów się, jak umilić czas także czworonogom. Łatwiej mają miejsca z dużym zielonym terenem lub położone w pobliżu lasu, łąki, parku czy w górach. Zorganizowanie miejsca do zabawy dla czworonogów wymaga jedynie nieco wyobraźni i podstawowego wyposażenia, czasami wystarczą zwykłe ławeczki czy prosty tor przeszkód. Pamiętajmy jednak, aby wydzielić w ogrodzie hotelowym konkretne miejsce do zabawy dla psów i czytelnie to zakomunikować. Weźmy pod uwagę zdanie i komfort gości hotelowych, którzy przyjechali bez zwierząt lub troszczą się o bezpieczeństwo bawiących się dzieci. 

Hotele przyjazne zwierzętom często wyposażają pokoje w legowisko i miski dla czworonogów, czasami zostawiają także niespodzianki w postaci przekąsek lub zabawek. 

Po trzecie: bezpieczeństwo.

Tak jak goście hotelowi, tak i zwierzęta, czasami wymagają pomocy medycznej. W kartach informacyjnych w pokojach lub w recepcji warto udostępnić kontakt do polecanych gabinetów weterynaryjnych. Pomoc w awaryjnej sytuacji, gdy zwierzak wymaga konsultacji u specjalisty, do tego z dala od rodzinnego miasta, z pewnością zapewni głęboką wdzięczność gości.

Po czwarte: higiena.

Pokoje, w których przebywają goście ze zwierzętami, wymają szczególnych procedur sprzątania. Tu szczególnie ważne jest określenie zasad sprzątania, dokładnego ich wypełniania oraz stosowania środków profesjonalnej chemii hotelowej

W regulaminie opisującym zasady pobytu ze zwierzęciem zaznaczmy, że właściciel odpowiada za czystość po nim, nie tylko w pokojach i częściach ogólnodostępnych hotelu, ale także na terenie otaczającym obiekt. Poproś, aby zwierzaków nie wpuszczać do łóżek i na kanapy. Co ważne, sprzątanie pokoju, w którym przebywa zwierzę, zawsze odbywa się pod obecność właściciela. Należy ustalić z gośćmi godziny sprzątania.

Komunikuj jasno, ale uprzejmie, zasady pobytu ze zwierzęciem

W hotelu powinny obowiązywać pewne zasady pobytu ze zwierzęciem. To nie tylko uprzyjemni pobyt, ale także da wszystkim gościom jasny pogląd na obecność czworonogów w obiekcie. 

 • Wyznacz pokoje, w których mogą przebywać goście ze zwierzętami. Zadbaj, aby specjalnie przygotować pokoje do pobytu czworonogów. Zastrzeż, że podstawowym warunkiem przyjęcia zwierzęcia jest zgłoszenie tego faktu podczas rezerwacji. Jasno zakomunikuj, że to konieczność wynikająca z ograniczonej liczby pokoi dostosowanych do pobytu zwierząt. 
 • Poproś jednocześnie o informację, jakie zwierzę przyjedzie z gośćmi, jakie są jego wymagania. Zastrzeż możliwość odmowy przyjęcia zwierzęcia w sytuacji, gdy obiekt nie jest przygotowany na jego przyjazd lub gdy jest to zwierzę, które może być postrzegane jako niebezpieczne (np. węże lub inne gady, pajęczaki czy groźne rasy psów).
 • Zaznacz już w momencie rezerwacji, że właściciel zwierzęcia musi posiadać ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia z aktualnymi szczepieniami.

 • Zadbaj o bezpieczeństwo, poproś, aby z każde zwierzę posiadało obrożę, smycz, kaganiec, transporter lub inne niezbędne wyposażenie w zależności od gatunku zwierzęcia

 • Wyznacz jasno strefy, do których zwierzęta nie mają prawa wstępu. Zazwyczaj zabrania się wprowadzania zwierząt: do restauracji, do sali zabaw i na prac zabaw dla dzieci, na basen i do strefy spa.

 • Już przy rezerwacji goście powinni zaznajomić się z regulaminem hotelu dotyczącym pobytu ze zwierzęciem. Warto już na początku jasno zakomunikować zasady pobytu z pupilem oraz sankcje za niewłaściwe jego zachowanie.

 • Zaznaczmy także, że zwierzę powinno być pod stałym nadzorem właściciela, który zobowiązany jest do odpowiedzialności za zanieczyszczenia i zniszczenia dokonane przez zwierzę.

Przystosowanie hotelu do pobytu gości ze zwierzętami może być dużą przewagą konkurencyjną na lokalnym rynku. 

Przeczytaj także:

Hotele przyjazne rodzinom z dziećmi >>

Posty :: Promocja hotelu

Leave a comment