Ostatnie posty

Jak wyposażyć łazienkę hotelową?

Standardy wyposażenia łazienki hotelowej znane są każdej osobie zarządzającej hotelem, hostelem czy pensjonatem. Są to jednak ogólne wytyczne, które stają się podstawą aranżacji i wyposażenia. O czym należy pamiętać projektując wnętrze łazienki hotelowej? W co wyposażyć, by ułatwić gościom korzystanie z niej? Podpowiadamy.

 

Odpowiedni projekt, pomysłowa aranżacja czy materiały użyte do wykończenia decydują o standardzie łazienki hotelowej. To, jaki efekt uda się uzyskać, zależy w dużej mierze od budżetu przeznaczonego na wyposażenie łazienki hotelowej. Ale nie jest to regułą. Czasami wystarczy dobry pomysł i oryginalna stylizacja, by uzyskać odpowiedni efekt.

Pamiętajmy jednak, że podczas projektowania wnętrza łazienki nie tylko design jest ważny. Łazienka w hotelu musi być przede wszystkim czysta i wygodna. Bo nic bardziej nie irytuje gości hotelowych jak nieergonomiczne ustawienie mebli i wyposażenia.

Wanna czy prysznic?

To przede wszystkim dylemat dla tych, którzy dysponują w swoim obiekcie łazienkami o większym metrażu. W małych wnętrzach oczywistym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa, w większym można zastanowić się nad wanną lub pozwolić gościom na korzystanie z obu tych opcji. Jeśli wanna, to koniecznie z hydromasażem. 

Jeśli prysznic, to koniecznie z drzwiami, które dobrze zamykają się, by nie zalewać podłogi w łazience. Jeśli prysznic ma zasłonkę, to koniecznie taką, która jest odpowiednio duża, by nie kleiła się do ciała i zabezpieczała łazienkę przed zalewaniem. Bateria prysznicowa powinnam mieć możliwość regulacji wysokości uchwytu na słuchawkę. Pamiętajmy, że goście są różnego wzrostu. Przydatne są także dodatkowe półki do postawienia szamponu lub żelu pod prysznic. 

Płytki czy inne okładziny ścienne?

Już od kilku lat panuje trend, według którego aranżacja i wyposażenie łazienki hotelowej jest swoistym przedłużeniem wystroju pokoju. Zdecydowanie odchodzi się od wyłożenia pomieszczenia szklanymi płytkami od podłogi aż do sufitu na rzecz ścian pokrytych farbą, okleiną, panelami lub szklanymi fototapetami. Jeśli płytki, to jedynie na podłodze, do pewnej wysokości na ścianie lub wyłącznie w strefach mokrych (za prysznicem, wokół wanny, koło umywalki i wc).

Na rynku jest szeroki wybór dedykowanych farb łazienkowych, zabezpieczających ściany przed zawilgoceniem, zmywalnych i łatwych do utrzymania w czystości. Warto także wykorzystać płytki lub panele imitujące drewno, które nadają jej ciepłego i przytulnego klimatu. Aranżacja łazienek hotelowych idzie zdecydowanie w kierunku pokojów kąpielowych niż sterylnych laboratoryjnych wnętrz.

Strefa umywalkowa

Praktyka pokazuje, że najwygodniejsza jest opcja dużej, dosyć głębokiej umywalki z wygodną baterią. Wokół umywalki warto zaplanować nieco przestrzeni na blat, na którym można postawić kosmetyki hotelowe, własne przybory toaletowe czy kosmetyczkę. Nic tak nie irytuje, jak łazienka hotelowa bez choćby jednej głębszej półki na kosmetyczkę. 

Nad umywalką warto powiesić duże lustro z dobrym oświetleniem. Jego wymiary warto tak dobrać, aby swobodnie mogły z niego korzystać osoby o różnym wzroście. W tym obszarze warto także zainstalować suszarkę do włosów i dodatkowe wieszaki na ręczniki do twarzy. Wygodną opcją jest także montowany do ściany dozownik mydła w płynie do rąk. Dzięki temu mamy pewność, że goście zawsze mają dostęp do kosmetyku podczas mycia rąk. To także wygodna opcja dla personelu, który musi jedynie pilnować, aby okresowo napełniać pojemnik lub wymieniać na nowy.

Wieszaki na ręczniki

Niby oczywiste, ale zdarza się, że w łazience 4-osobowego pokoju dostępne są jedynie dwa wieszaki na ręczniki kąpielowe. Taka sytuacja nie tylko utrudnia korzystanie z łazienki. Zbyt mała liczba wieszaków na ręczniki skutkuje też ich większą rotacją. Goście zostawiają ręczniki na podłodze, bo nie mają co z nimi zrobić. Albo wieszają razem na jedynych dostępnych wieszakach, co utrudnia ich wysychanie i generuje nieprzyjemny zapach. A takie wilgotne i brzydko pachnące ręczniki skłaniają gości do częstszej ich wymiany. Zadbajmy zatem o odpowiednią liczbę wieszaków (lub przestrzeni na grzejnikach), która umożliwia swobodne rozwieszenie ręczników.

Automatyczne wyłączanie światła, mechaniczna wentylacja

Proekologiczne rozwiązania i nowinki technologiczne pozwalające zadbać o środowisko naturalne to jeden z najnowszych trendów na rynku hotelarskim. Niedrogą opcją, która dodatkowo pozwala na generowanie wymiernych oszczędności, jest montaż czujników, które automatycznie wyłączają oświetlenie w łazience, gdy ta jest pusta. Co więcej, z włącznikiem światła można dodatkowo sprząc wentylator, który będzie działał podczas pobytu w łazience i jeszcze przez zadany czas po opuszczeniu pomieszczenia. Pozwala to nie tylko na mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale także pozwala zachować przyjemny aromat.

Przeczytaj więcej:

Proekologiczne rozwiązania w hotelu – od czego zacząć? >>

Posty :: Promocja hotelu

Leave a comment