Ostatnie posty

Zielona przestrzeń i ogród w hotelu

Człowiek od zawsze otaczał się roślinami. Nie bez powodu. Obecność roślin pozwala zrelaksować się i odprężyć, rośliny mają wpływ na nasze zmysły na wiele sposobów. Korzystny wpływ na organizm wynika z wielu czynników. Po pierwsze – rośliny produkują tlen, dlatego przebywanie wśród roślin pozwala lepiej dotlenić i odżywić komórki całego ciała. Po drugie – jonizują powietrze, dostarczając ujemnych jonów korzystnie wpływających na zdrowie i samopoczucie. Po trzecie - wyciszają i uspokajają umysł, a przebywanie w ogrodzie zmniejsza nerwowość i relaksuje. Po czwarte – to naturalne dzieła sztuki, cieszą wzrok różnorodnością barw i kształtów. Po piąte – mają właściwości aromaterapeutyczne, co także ma wpływ na nastrój i samopoczucie. I co ważne – nadają wnętrzom przyjaznego charakteru, wprowadzają domową i odprężającą atmosferę. W przypadku hotelu lub pensjonatu pełnią jeszcze jedną ważną funkcję – są elementem wyposażenia wnętrz, pozwalają na odpowiednią aranżację przestrzeni do wypoczynku dla gości.

Jak zaaranżować zieloną przestrzeń w hotelu?

Możliwości jest wiele – od gustownej rośliny na blacie recepcji po profesjonalnie zaplanowane i utrzymane ogrody hotelowe. Zanim się jednak za to zabierzemy, należy uświadomić sobie dwie ważne kwestie. Przede wszystkim nie każda roślina będzie pasowała w konkretnym miejscu, a znajomość gatunków „przyjaznych” obiektom publicznym może pozwolić na atrakcyjne zaaranżowanie przestrzeni. Pamiętajmy, że nawet roślinom ładnie wyglądającym (najlepiej zielonym całorocznym) mogą nie odpowiadać warunki panujące np. w recepcji hotelowej (całodobowe oświetlenie, częsta zmiana temperatury, przeciągi itd.). Dlatego warto dokładnie przemyśleć gatunki roślin, które będą dobrze czuły się w konkretnej lokalizacji obiektu. Druga ważna kwestia ma związek z praktyczną stroną utrzymania zieleni. Warto zastanowić się, którym osobom spośród personelu hotelu powierzyć obowiązki dbania o rośliny. Powinni się tym zajmować pracownicy, którzy będą odpowiedzialni za ich regularną pielęgnację i podlewanie. Należy także sobie uświadomić, że zaprojektowanie i utrzymanie zielonej przestrzeni wiąże się z pewnymi kosztami – zakupu roślin oraz ich późniejszej pielęgnacji. Nie są to duże wydatki, jednak należy je zaplanować w budżecie.

W sytuacji, gdy możliwości obiektu pozwalają na zaaranżowanie większej przestrzeni zielonej (np. ogród hotelowy, ogród zimowy itd.), warto o pomoc poprosić wyspecjalizowane firmy, które zapewnią kompleksową usługę stworzenia i dalszej pielęgnacji o obszary zielone w hotelu, w tym także doradzą w kwestii przygotowania gruntów oraz zapewnią zgodność z wymogami prawnymi i budowlanymi. W pierwszej kolejności zaproponują projekt aranżacji przestrzeni zielonej, a w kolejnym etapie wybiorą konkretne rośliny i materiały i dostarczą je. A finalnie wykonają projekt według ustalonych wcześniej wytycznych. Trudno mówić o całkowitym koszcie takiego przedsięwzięcia, ponieważ zależy on od wielu czynników, w tym m.in. od: powierzchni do zagospodarowania, wymagań zlecającego, stopnia skomplikowania projektu, rodzaju roślin, wykorzystanych materiałów itd.

Po realizacji projektu firmy ogrodnicze często oferują comiesięczne abonamenty na pielęgnację ogrodu (podlewanie, napowietrzanie, nawadnianie, konserwacja terenu, dbałość o rośliny doniczkowe). Alternatywą – szczególnie dla dużych obiektów – jest zatrudnienie ogrodnika.

Inspiracje

Przede wszystkim zastanówmy się, gdzie w obiekcie można znaleźć przestrzeń odpowiednią dla urządzenia zielonej przestrzeni. Pomysłów jest wiele - od tarasu restauracji hotelowej, strefy recepcji, kącika kawowego przez osobną loggię lub taras do wypoczynku dla gości, aż po zabudowane patio, ogrody zimowe, a także ogrody i parki w sąsiedztwie hotelu lub pensjonatu.

Taras, loggia, balkon hotelowy

To pierwsze miejsca, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o umiejscowieniu roślin w hotelu lub pensjonacie. To świetne miejsca do wypoczynku dla gości, a rośliny jedynie umilą im chwile relaksu. Warto dla tych miejsc wybierać rośliny zielone przez większość sezonu, łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, o mało nachalnym zapachu, nie wywołujące alergii i nie przyciągające uciążliwych owadów. Można wręcz posłużyć się roślinami w celu odstraszenia niechcianych towarzyszy wypoczynku na świeżym powietrzu – np. bodziszek, komarzyca czy lawenda skutecznie odstraszą uciążliwe komary.

Ogród zimowy, zamknięte patio

Coraz więcej obiektów wykorzystuje sezonowość tarasów (hotelowych, restauracyjnych) do organizacji przestrzeni zielonej. W letnich miesiącach taras pozwala na odpoczynek i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, w otoczeniu sezonowych roślin. Natomiast w chłodniejszych okresach taras staje się zamkniętym ogrodem zimowym, w którym nadal goście mogą zrelaksować się w otoczeniu zieleni, ciesząc oczy otaczającą przyrodą.

Ogród, park hotelowy

Obiekty, które dysponują dużą przestrzenią wokół budynków, często aranżują ją na ogród lub park hotelowy – ze ścieżkami do spacerowania, ławkami do wypoczynku czy altankami. Warto ten teren wykorzystać także do aktywnego wypoczynku i zorganizować place zabaw dla dzieci, boiska do gry, miejsca do grilowania i urządzania ognisk, itd. Dobrze utrzymane i atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń wokół obiektu może stać się jednym z czynników decydujących o wyborze konkretnego obiektu. Ale przede wszystkim – z pewnością uprzyjemni pobyt odwiedzającym.

 

fot. Alan Light, flickr.com, creative commons licence

Posty :: Promocja hotelu

Leave a comment