Ostatnie posty

Jak wybrać profesjonalne środki czystości do zmywania?

Profesjonalne preparaty do mycia naczyń do wykorzystywana w restauracjach i hotelach to specjalna grupa produktów, które przede wszystkim mają ułatwić i usprawnić pracę personelu. Są skondensowane i wydajne, a ich formuła jest tak opracowana, aby skutecznie usuwały wszelkie zabrudzenia przy minimalnym nakładzie pracy. Z drugiej strony – warto sięgać po profesjonalne preparaty do mycia, które nie tylko dokładnie czyszczą, ale także chronią myte naczynia. W ich składzie znajdują się substancje, które mają przedłużać ich żywotność i dobry wygląd. 

Oto krótki przegląd profesjonalnych płynów i innych środków czystości do mycia i pielęgnacji do naczyń. 

Środki do zmywarek

Można je podzielić na te do podstawowego mycia (płyny, proszki i tabletki do zmywarek) oraz te niejako „dodatkowe”, które stosuje się w celu ochrony urządzeń i usprawnienia pracy zmywarki (sól, odkamieniacz, nabłyszczacz). Przy wyborze warto zwracać uwagę, w jakiej twardości wody preparaty najlepiej działają. Istnieje specjalna grupa środków do maszynowego mycia w twardej wodzie, które w składzie mają substancje zmiękczające wodę i ułatwiające usuwanie zabrudzeń z naczyń.

  • Płyn do maszynowego mycia naczyń w zmywarkach – to podstawowy preparat do mycia naczyń do zmywarek przemysłowych wyposażonych w dozowniki. To środek czystości zawierający składniki o działaniu wybielającym, dezynfekującym i bakteriobójczym. Mycie naczyń płynem pozostawia naczynia czyste, bez osadów i zacieków, odkażone.
  • Proszek do zmywarek  – to, obok płynu, podstawowy preparat do mechanicznego mycia naczyń. Środki do zmywania w formie płynu lub proszku mają dużą zaletę – można w praktyce dopasować ilość preparatu potrzebną do skutecznego mycia przy określonej wielkości zmywarki, twardości wody, temperaturze mycia itd. Producenci zwykle podają zakres ilości preparatu do zmywania (np. od 2 do 5 ml na jeden cykl mycia), na podstawie doświadczenia można samemu dopasować optymalną ilość. Takie zastosowanie ma dwie istotne zalety. Po pierwsze – unikamy zbyt dużych dawek środków czyszczących i ich pozostałości na naczyniach. Po drugie – przy wielu cyklach mycia dziennie może generować pewne oszczędności. 
  • Proszek do zmywarek w tabletkach to bardzo wygodna opcja, ma jednak pewne minusy. Nie można samemu dozować optymalnych dawek środka do zmywania i jest to rozwiązanie sporo droższe w porównaniu np. z proszkiem do zmywarek.

Inne preparaty do zmywarek:

  • Profesjonalny odkamieniacz do zmywarek. Regularnie co pewien czas należy usuwać osady mineralne, co zapewni lepszą skuteczność mycia i dłuższą żywotność zmywarki. Najpopularniejsze są odkamieniacze do zmywarek w płynie (koncentraty), które usuwają osady wapienne z powierzchni ze stali kwasoodpornej, szkła, glazury i tworzyw sztucznych. 
  • Nabłyszczacz. Płyn nabłyszczający do płukania naczyń w zmywarkach automatycznych pozostawia warstwę ochronną na powierzchni naczyń, co podnosi ich trwałość. Pozostawia naczynia czyste i błyszczące. Warto stosować go często jako dodatek do cyklu płukania naczyń w zmywarkach.
  • Sól do zmywarek. Dodatek soli ma za zadanie ochronę naczyń i elementów zmywarek przed działaniem twardej wody. Sól zmiękcza wodę, zapobiega tworzeniu się osadów i zacieków na naczyniach oraz chroni zmywarkę przed osadzaniem się kamienia. Wybierajmy sole o wysokiej czystości. Sól do zmywarek dostępna jest w postaci proszku lub tabletek.

Mycie ręczne naczyń

Nawet jeśli większość naczyń myta jest w mechanicznych zmywarkach i tak pozostaje w kuchni sporo elementów do ręcznego mycia. Warto i w tym wypadku sięgnąć po profesjonalne środki czyszczące do ręcznego mycia naczyń:

  • Profesjonalny płyn do naczyń – najlepiej wybierać produkty skoncentrowane, neutralne i bezzapachowe, które zapobiegają żółknięciu naczyń. Ważną kwestią w codziennym stosowaniu jest wpływ preparatu do zmywania na skórę – powinien być nie drażniący i przebadany dermatologicznie.
  • Płyn do ręcznego mycia garnków, kotłów i patelni – to wysoko alkaliczny produkt do zadań specjalnych. Radzi sobie z nawet trudnymi do usunięcia zabrudzeniami (tłuszcz, przypalenia) z powierzchni emaliowanych i ze stali szlachetnej. Formuła preparatu jest tak opracowana, aby zmiękczać wodę i rozpuszczać przypalone drobinki tłuszczu, co znacznie ułatwia usuwanie zanieczyszczeń.

Na rynku dostępne są także ekologiczne środki do ręcznego mycia naczyń, które równie skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni naczyń. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są biodegradowalne (a więc przyjazne dla środowiska naturalnego) oraz nie podrażniają skóry rąk.

fot. bnilsen, flickr.com, creative commons licence

Leave a comment