Ostatnie posty

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z łazienki hotelowej?

Nawet bardzo wysokie standardy higieniczne w hotelu nie uchronią łazienek i pokojów hotelowych przed pojawianiem się nieprzyjemnych zapachów. Wilgoć, zatkane odpływy, wysoka temperatura, drobnoustroje – to tylko przykładowe przyczyny pojawia się nieprzyjemnych zapachów w pokojach i łazienkach. 

Zapachy są bardzo ważne jako element wizerunku hotelu. Dlaczego? Powonienie jest tym zmysłem, który odbiera bodźce podprogowo i klasyfikuje je jako przyjemne lub przykre wrażenia. Miły aromat pozwala wprawić w przyjemny nastrój, jednak dokuczliwe wonie drażnią i wprawiają w stan podenerwowania. Właściciele wielu hoteli doskonale wiedzą, jak ważny jest zapach dla dobrego samopoczucia gości. Istnieje nawet cała dziedzina wiedzy zajmująca się wpływem zapachów na zachowanie ludzi, co zostało wykorzystane w gałęzi marketingu określanej jako marketing zapachowy (aromamarketing).

Dowiedz się więcej o marketingu zapachowym w hotelu – kliknij tutaj>> 

Pierwszy krok: ustal źródło nieprzyjemnego zapachu

Podstawową kwestią przy usuwaniu nieprzyjemnych zapachów jest ustalenie ich przyczyny. Ciągłe maskowanie przykrej woni jest nieefektywne, ponieważ usuwa jedynie skutki, a nie przyczyny problemu. O ile w wielu przypadkach ustalenie przyczyny przykrego aromatu jest proste (np. zaplamiony dywan czy zepsuta wentylacja), to nieraz nawet mimo ciągłego sprzątania i wietrzenia, drażniąca woń powraca. Dlatego pamiętajmy, że w większości przypadków należy najpierw szukać przyczyny przykrej woni i zadziałać „u źródła”, aby problem nie powracał.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki?

Łazienka hotelowa to jedno z tych pomieszczeń, w którym najtrudniej utrzymać czystość i przyjemny zapach. Winne temu są wysoka wilgoć i temperatura w niej panujące. To idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pleśni). Jeśli dodamy do tego zabrudzone syfony, zatkane odpływy czy niedokładnie umyty sedes, to mamy idealny przepis na utrzymujący się długo przykry zapach w łazience.

Podstawą zapobiegania pojawienia się takiej sytuacji jest regularne i dokładne mycie łazienki. Dla hoteli przeznaczona jest specjalna grupa środków chemicznych do mycia i czyszczenia łazienek hotelowych, które z jednej strony – regularnie stosowane zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnych zapachów w łazience, a z drugiej – pomogą usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia, w tym naloty na umywalkach i kabinach prysznicowych czy siedliska bakterii i grzybów (np. YEP – środek do profesjonalnego sprzątanie łazienek>>). Oprócz tego udrożnią rury, wyczyszczą syfony  i usuną osady w sedesie, będące źródłem nieprzyjemnych zapachów. W łazience warto stosować preparaty chemii profesjonalnej, które nie tylko dokładnie myją, ale także dezynfekują czyszczone powierzchnie. 

Pamiętajmy, że ważne jest nie tylko regularne czyszczenie umywalki, sedesu i kabiny prysznicowej. Dokładne sprzątanie obejmuje także wytarcie ścian i podłóg, dokładne osuszenie i wywietrzenie łazienki. I tu dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii związanej z utrzymaniem czystości w łazience hotelowej – sprawnej i wydajnej wentylacji. Popularnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która włącza się przy wejściu do łazienki i wyłącza po określonym czasie po wyjściu z łazienki. Dobra wentylacja pozwala odprowadzić nadmiar wilgoci, ochładza łazienkę i co ważne – szybko usuwa nieprzyjemne wonie związane z korzystaniem z toalety. Wszystko to zapobiega powstawaniu warunków korzystnych do rozwoju drobnoustrojów i przyspiesza usuwanie nieprzyjemnych woni.

Jak usunąć przykry zapach z odpływu?

Problem ten dotyczy przede wszystkim odpływów wanien i kabin prysznicowych. Prawdopodobnie odpowiedzialny za to jest zapchany lub uszkodzony syfon. Co z tym zrobić? Po pierwsze – sprawdzić szczelność i poprawność montażu syfonu. Po drugie – udrożnić i wyczyścić odpływy. Warto wspomóc się w tym profesjonalnym środkiem chemicznym do udrażniania rur i odpływów.

Jak usunąć zapach pleśni z łazienki?

Wilgoć i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni w łazience hotelowej. Częste mycie, czyszczenie i wietrzenie łazienki pomogą zmniejszyć ten problem. Jednak mimo tych zabiegów często pojawiają się naloty z pleśni w kabinach prysznicowych czy w trudno dostępnych kątach łazienki. W miejscach szczególnie podatnych na rozwój pleśni warto stosować środki chemiczne myjąco-dezynfekujące (np. płyn do mycia i dezynfekcji>>) lub profesjonalne środki dedykowane, np. do utrzymania czystości w kabinach prysznicowych (np. płyn do czyszczenia kabin prysznicowych>>).

Jak usunąć przykry zapach z sedesu?

Jeśli już upewniliśmy się, że odpływ sedesu jest sprawny i drożny, warto przede wszystkim zająć się dokładnym wyczyszczeniem wszystkich zakamarków sedesu. Pomocne w tym będą profesjonalne środki czystości do WC (np. Żel do WC) oraz środek do usuwania kamienia i osadów. W zapobieganiu powstawania przykrych zapachów pomocne będą także kostki toaletowe montowane w muszki klozetowej lub wrzucane do pojemnika spłuczki.

Jedna strona medalu to usuwanie przyczyny nieprzyjemnych zapachów, druga to utrzymanie w łazience miłego aromatu, który wprawi gości hotelowych w dobre samopoczucie.  Można do tego użyć działających doraźnie przez dosyć krótki czas odświeżaczy powietrza lub środków neutralizujących przykre zapachy o długotrwałym działaniu – neutralizatorów zapachu.

fot. Nicolas Huk, flickr.com, creative commons licence

Leave a comment