W co wyposażyć pokoje hotelowe, aby zapewnić gościom wygodny pobyt? Po jakie produkty sięgnąć, aby podkreślić...
Strefa Wellness w hotelu - czego oczekują klienci?
„Wellness” to pojęcie o dość efemerycznym znaczeniu. Najczęściej odnosi się je do działań podejmowanych, by zapewnić komuś poczucie zdrowej równowagi między ciałem i umysłem oraz dobrym samopoczuciem. Jeśli jednak posługujemy się nim w terminologii hotelarskiej, nabiera bardzo konkretnych kształtów. Bo Wellness w świecie hoteli łączy się zawsze ze SPA i oznacza stworzenie specjalnej strefy relaksu. By jednak stała się realną atrakcją obiektu – taką, która przyciągnie gości, trzeba ją w odpowiedni sposób zaprojektować i wyposażyć, a później – zatroszczyć się o jej stan. Jak?
Wellness nie tylko dla dużych hoteli
Elegancka i komfortowa strefa Wellness może powstać w niemal każdym obiekcie noclegowym. Oczywiście, inne możliwości mają duże obiekty – te, w których pojawić się może choćby duży basen, kilka saun czy grota solna, inne zaś te niewielkie. Ale i w nich zmieści się np. duża wanna jacuzzi czy sauna IR, które zapewnią gościom zdrowy wypoczynek. Kluczowy jest dobry projekt strefy Wellness – tak, by zapewniła komfort i prezentowała się elegancko.
Bezpieczeństwo sanitarne jest równie ważne jak estetyka
Zadbać należy m.in. o to, by zamontować odpowiednią ilość natrysków prysznicowych, stworzyć funkcjonalną szatnię, a przede wszystkim – we właściwy sposób wyposażyć pomieszczenia, które w takiej strefie się znajdą. Na podłodze i na ścianach pojawić się powinny eleganckie płytki. Stylizowana mozaika czy nowoczesne i minimalistyczne wzornictwo - wybór koncepcji pozostaje w rękach właścicieli. Pamiętać jednak trzeba, że strefa Wellness musi spełniać normy sanitarne – tak, by przebywanie w niej było w pełni bezpieczne.
Skąd sanitarne ryzyko? Możemy wymienić dwa główne powody. Po pierwsze, tam, gdzie do czynienia mamy z wilgocią (a przy basenie czy saunie uniknąć jej się nie da), tam pojawić się mogą szkodliwe drobnoustroje. Rozwój pleśni czy grzyba to poważne zagrożenie dla zdrowia odwiedzających. Po drugie zaś – ze strefy Wellness i SPA korzystać będą dziesiątki (jeśli nie więcej) gości. A każdy z nich „wnosi” swoją własną florę bakteryjną. Niewłaściwe wykończenie podłogi czy ścian w połączeniu z brakiem zachowania higieny w obiekcie na co dzień doprowadzi tylko do katastrofy. Zatroszczmy się więc zarówno o dobry projekt, jak i o dobór środków sanitarnych, które pozwolą zadbać o codzienną higienę.
Perfekcyjna higiena kluczowa dla każdej strefy Wellness i SPA
Jakie strefy Wellness goście wspominają najlepiej? Świetnie urządzone i z relaksującymi atrakcjami – to na pewno. Ale pierwsze dobre wrażenie może szybko minąć, jeśli obiekt będzie niezadbany. By spełnić oczekiwania także najbardziej wymagających gości, należy zatroszczyć się o zachowanie perfekcyjnej czystości. Jak to zrobić?
Kluczowe są odpowiednie środki do czyszczenia. Na basenach, w szatniach, pod natryskami, a także w saunach parowych najlepiej sprawdzą się profesjonalne preparaty do sanitariów. Zostały one stworzone, by zapobiegać rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów. W wózku personelu sprzątającego zabraknąć nie może m.in.:
- profesjonalnego preparatu do mycia podłóg – takiego, który usunie bieżące zanieczyszczenia, a jednocześnie nie pozostawi nieestetycznych smug – może to być np. preparat do mycia i pielęgnacji podłóg P5,
- antybakteryjnego środka do mycia i dezynfekcji – pozbycie się bakterii i innych drobnoustrojów to konieczność, w strefach Wellness takie środki stosować należy regularnie. Sięgnąć można choćby po preparat Sanit Dez od Tenzi stworzony do tego właśnie celu,
- preparatu do usuwania rdzy i kamienia – rdza oraz kamień to najczęściej „dotykające” wilgotne pomieszczenia problemy, wynikają zarówno z wilgoci samej w sobie, jak i z obecności kamienia w wodzie. Osady tego typu nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i skracają długość życia armatury sanitarnej. By się ich pozbyć, sięgnąć można np. po środek taki jak Derast.
Z uwagi na dość intensywny zapach preparatów przeznaczonych do wykonywania prac sanitarnych, czyszczenie przeprowadzać należy już po zamknięciu strefy dla Gości. Wtedy również przywracanie jej pełnej higieny będzie najbardziej efektywne.
Dobranie dobrych preparatów czyszczących to jednak nie wszystko. Ważna jest bowiem również uważna kontrola jakości sprzątania oraz stworzenie jasnych i precyzyjnych instrukcji dla ekipy sprzątającej. Dopracowane w każdym detalu procedury sprawią, że stworzona w hotelu strefa Wellness będzie nie tylko lśniła czystością każdego dnia, ale i przez długie lata będzie równie piękna, jak tuż po otwarciu. A takie właśnie obiekty przyciągają uwagę gości, zachęcając ich do wystawienia obiektowi pozytywnej oceny.
Leave a comment