Ostatnie posty

Jak zadbać o podłogi w hotelu

Podłogi hotelowe charakteryzują się różnorodnością materiałów. Rzadko zdarza się sytuacja, w której np. na terenie całego obiektu wyłożona jest wykładzina z PVC, którą można po prostu przemyć i zostawić. Samo przemycie przypadkowo dobranym detergentem – bez względu na rodzaj podłogi – niewiele zdziała. Potrzebna jest profesjonalna pielęgnacja, która obejmować będzie zarówno codzienne mycie/ czyszczenie, jak i okresową konserwację. Znaczenie ma bowiem również to, by podłogi wyglądały dobrze przez wiele lat.

Dobierz środek do podłogi


Podłoga kamienna potrzebuje innej pielęgnacji niż ta pokryta płytkami ceramicznymi, wykładziną PVC, czy tą dywanową. To pierwsza i podstawowa zasada, o której absolutnie nie możesz zapomnieć. Dlatego uważnie wybieraj środki do pielęgnacji podłóg. W jaki sposób?

  • Detergenty stosowane w domowej pielęgnacji nie mają racji bytu w hotelach. Po pierwsze z uwagi na ich nieekonomiczność. Do sprzątania dużych powierzchni najlepiej sprawdzają się koncentraty, które łączą skuteczne działanie z dobrą ceną. Po drugie z uwagi na zastosowanie. Profesjonalne preparaty działają zazwyczaj bardziej intensywnie, radząc sobie także z bardziej wymagającymi zanieczyszczeniami.

  • Wybieraj markowe produkty – takie, które powstały z myślą o posadzkach przemysłowych, w kuchniach restauracji czy w przestrzeniach sanitarnych. Dobra marka to gwarancja nie tylko, że posadzka będzie się dobrze prezentowała na bieżąco, ale i że otrzyma odpowiednią pielęgnację.

  • Dopasuj typ detergentu do specyfiki posadzki. Pamiętaj, że umycie np. wycyklinowanego parkietu drewnianego w hotelowym hallu z wykorzystaniem preparatu do tworzyw sztucznych może doprowadzić np. do zmatowienia jego powierzchni, a nawet uszkodzeń. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakiego środka użyć – skonsultuj się z ekspertami w tym zakresie, którzy podpowiedzą właściwy sposób działania.

 

Regularne mycie i czyszczenie


By podłogi prezentowały się elegancko i nieskazitelnie przez długie lata, trzeba o nie dbać z właściwą częstotliwością – pamiętając również o tym, z czego zostały wykonane. Na co zwrócić uwagę?

  • Należy zadbać o to, by personel sprzątający co najmniej raz na dzień umył podłogę w hallu oraz na hotelowych korytarzach w miejscach ogólnodostępnych. Jeśli podłoże pokryte jest wykładziną dywanową, na koniec każdego dnia powinno się je obowiązkowo odkurzać.
  • Codzienne mycie lub odkurzanie może się okazać niewystarczające. Np. w przypadku podłóg drewnianych co kilka lat należy zadbać o wycyklinowanie i regenerację parkietu. Podobnie jest gdy chodzi o posadzki kamienne, które z czasem ulegają zarysowaniu i tracą swój naturalny połysk. Zapobiec niszczeniu mogą odpowiednie impregnaty.
  • Podłogi pokryte wykładziną dywanową z jednej strony nadają wnętrzu hotelu bardziej ekskluzywnego, ale i przyjaznego charakteru. Z drugiej zaś – ich czyszczenie (zwłaszcza, gdy na podłoże coś się rozleje) jest bardziej problematyczne. Do wywabiania plam oraz usuwania innych wymagających zanieczyszczeń również zastosować trzeba odpowiednie środki. W przeciwnym wypadku może dojść do trwałego uszkodzenia powierzchni.

A co z podłogami w pokojach? Te wymagają mycia lub odkurzenia każdego dnia – niezależnie od tego, czy gość się zmienia, czy pozostaje ten sam. Warto więc mieć to na uwadze i dopilnować, by ekipa sprzątająca należycie zadbała o porządek w pokojach.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jakość podłogi ma znaczenie


Właściwa pielęgnacja podłóg z całą pewnością może im wydłużyć życie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli jakość podłoża pozostawia wiele do życzenia, może pojawić się problem nawet przy zachowaniu największej dbałości o jej stan.


Jeśli więc jesteś na etapie budowania i wyposażenia hotelu lub myślisz o poważniejszym remoncie – dobrze zastanów się nad tym, jakie podłoże wybierzesz do swojego obiektu. A raczej: jak zostaną wykończone podłogi w hallu, części restauracyjnej, na kuchni, w sanitariatach oraz pokojach hotelowych. Każda z tych przestrzeni powinna zostać zaaranżowana w inny sposób. Jak?

  • Pomieszczenia o największym natężeniu ruchu – tj. recepcja oraz korytarze i restauracja powinny zostać wyłożone materiałem o bardzo wysokiej odporności na ścieranie i uszkodzenia. Dobrze sprawdza się nie tylko posadzka kamienna, ale również ceramika o odpowiednio niskim stopniu ścieralności. Zwróć również uwagę na ryzyko poślizgnięcia się – powinno być jak najmniejsze.
  • Pokoje hotelowe warto wyłożyć wykładziną, zainwestować w parkiet lub panele podłogowe – takie wykończenie pozwoli nadać wnętrzu bardziej eleganckiego i komfortowego charakteru.
  • Posadzka w kuchni hotelowej oraz przestrzeniach z urządzeniami sanitarnymi powinna być pokryta ceramiką: łatwą do utrzymania w czystości i wytrzymałą.

Trzymając się tych zaleceń, zyskasz podwójnie: oszczędzając na kosztach naprawy i regeneracji podłoża i zapewniając swojemu hotelowi eleganckie i estetyczne wykończenie.

Leave a comment