Ostatnie posty

Chemia przemysłowa: czemu w hotelach nie można jej zastąpić domową?

Krótka odpowiedź na pytanie o to, czy chemię przemysłową można zastąpić domową brzmiałaby: tak. Ale… no właśnie. Po potwierdzeniu musielibyśmy wnieść całe mnóstwo zastrzeżeń. Dlaczego? Domowe detergenty nie bez powodu nazywają się domowymi. To bynajmniej nie chwyt marketingowy producenta czy jakaś zmowa. Preparaty różnią się nieco od chemii przemysłowej posiadanymi własnościami, a także… ceną.

Sprzątanie profesjonalne, czyli jakie?


Czym różni się proces sprzątania w domu od tego wykonywanego w hotelach? Pierwszą i najważniejszą różnicą jest skala, na jaką jest wykonywane. Nawet dużego domu nie da się porównać z obiektem hotelowym. Choćby dlatego, że przez hotel każdego dnia przewijają się dziesiątki, jeśli nie setki, a w największych obiektach – tysiące osób. A to oznacza setki metrów kwadratowych podłóg do umycia, dziesiątki sanitariatów do odkażenia, setki okien do wyczyszczenia i tony prania (jeśli hotel posiada własną pralnię, co jest częstą praktyką).
Profesjonalne sprzątanie więc jest wykonywane na skalę, można powiedzieć, przemysłową. Dlatego musi być:
• szybkie i efektywne – personelu sprzątającego nie może na długo zatrzymywać np. zaschnięta plama czy kamień w łazienkowej umywalce,
• ekonomiczne – tak, by koszty nie przewyższyły zysków.
Właśnie z tych dwóch powodów profesjonalna chemia przemysłowa to absolutna konieczność, nawet w najmniejszym obiekcie hotelowym. Preparaty z tej grupy bowiem są przygotowane właśnie na potrzeby takiego szeroko zakrojonego sprzątania.


Chemia przemysłowa jest bardziej ekonomiczna


W branży hotelarskiej każdą złotówkę "ogląda się" z kilku stron – tak, by standard usług dla gości był wysoki, a koszt ich wykonania – rozsądny. To ważny argument przy wyborze środków czystości. Te domowe, kupowane w niewielkich opakowaniach (adekwatnych do potrzeb gospodarstwa domowego) kosztują znacznie więcej niż przemysłowe. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na cenę jednostkową, a więc na to, ile kosztuje litr płynu do szyb czy żelu do WC.
Czy skoro preparaty domowe są droższe, są także lepsze? Niekoniecznie. Domową chemię produkuje się tak, by działała efektywnie, ale delikatnie. Ponadto, rzadko kiedy do domu kupujemy preparaty skoncentrowane, których wystarczy do wody dodać kilka kropel, by działały zgodnie z oczekiwaniami. Z drugiej strony chemia przemysłowa:
• jest dostarczana w dużych, ekonomicznych opakowaniach – adekwatnych do potrzeb przemysłowych; taki sposób pakowania obniża cenę,
• często przyjmuje postać skoncentrowaną – to znacznie zwiększa wydajność preparatu.


Silniejsze i szybsze działanie


Każdy, kto ma w domu zmywarkę doskonale wie, że większość modeli, by dokładnie umyło wszystkie naczynia, przywracając im blask, potrzebuje ok. 2,5 – 3 h. Gdyby cykl mycia trwał właśnie tyle w zmywarce w hotelowej restauracji… no cóż… potrzebowałaby ona niemal nieskończonej liczby talerzy, szklanek, kieliszków i sztućców. W warunkach przemysłowych czas ma ogromne znaczenie. Dąży się więc do maksymalnego skrócenia czasu działania preparatów. To możliwe dlatego, że zmywarki stosowane w przemyśle gastronomicznym są znacznie bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, które pozwalają na zastosowanie innych środków. Jak zatem działają preparaty do zmywarek przemysłowych? Znacznie szybciej i bardziej intensywnie. W profesjonalnym urządzeniu pełen cykl może zostać zrealizowany nawet w 30 minut.
Te cechy odnoszą się również do innych preparatów do sprzątania – np. tych przeznaczonych do odkażania misek ustępowych, brodzików i innych elementów sanitarnych, które pozwalają pozbyć się kamienia i zanieczyszczeń w kilka sekund, a nie w kilkanaście minut.


Do zadań specjalnych


Czy w domu potrzebne są np. płyny do posadzek przemysłowych, które zmniejszają ich śliskość? Zazwyczaj nie. Nie ma potrzeby ich stosowania, bo, po pierwsze, ich koszt jest wysoki i niewspółmierny do uzyskiwanych efektów, a po drugie – są zupełnie zbędne, gdy zechcemy je zastosować na kilku metrach kwadratowych kafelków w łazience. Pojawia nam się więc kolejna różnica między chemią domową a przemysłową. Ta druga jest znacznie bardziej wyspecjalizowana.


Przeglądając katalog preparatów chemicznych do zastosowań przemysłowych można znaleźć znacznie szerszą gamę produktów niż pośród tych do domu. Alkaliczne preparaty wspomagające pranie, specjalne preparaty dezynfekujące, dostosowane również do urządzeń, które mają kontakt z żywnością, preparaty do maszynowego mycia naczyń, do pielęgnacji stali nierdzewnej (np. bemarów w kuchni), żele do mycia rąk ze środkiem ściernym… można tak długo wymieniać. Widać więc wyraźnie, że producenci tego typu preparatów dostosowują je do potrzeb przemysłowych.
Wniosek? Na chemii przemysłowej nie warto oszczędzać. Warto natomiast rozsądnie wybrać preparaty, które zapewnią najbardziej efektywne i ekonomiczne zarazem utrzymanie czystości.

Leave a comment