Ostatnie posty

Jak wyposażyć wózek do sprzątania?

Wózek do sprzątania to niezwykle przydatne akcesorium, bez którego praca żadnej ekipy sprzątającej nie jest efektywna. Dlaczego? Przenoszenie od pokoju do pokoju zestawu akcesoriów, tj. szczotki, ścierki czy detergenty byłoby znacznie trudniejsze, zwłaszcza między piętrami. Dzięki wózkowi osoba wykonująca prace zawsze ma pod ręką wszystko, co niezbędne. Ponadto, dobrze poukładane w wózku produkty łatwo policzyć. Co za tym idzie – łatwo określić, których brakuje już na stanie, a następnie uzupełnić niedobory.

Wózek jedno- czy dwuwiaderkowy?


Zanim zabierzemy się za wyposażenie wózka do sprzątania, należy wybrać odpowiednią jego wersję. Na rynku znaleźć można różne rodzaje wózków. Główne założenie jest jednak podobne: osoba sprzątająca ma do dyspozycji, w wygodnej i bezpiecznej formie, wiadro z wodą – tak, by łatwiej było umyć podłogę. Służy temu wiadro zintegrowane ze stelażem na kółkach. Wiadra mogą być także dwa. To duże ułatwienie, jeśli podczas jednego przebiegu pracownik myje np. podłogi o różnych strukturach, a co za tym idzie – potrzebuje dwóch różnych detergentów. Przykład? Różnej pielęgnacji mogą wymagać np. kafelki w łazience i parkiet w salonie apartamentu.
Warto również zadbać o to, by przy każdym wiadrze znalazła się dostosowana do typu mopa wyciskarka oraz właściwa ilość przegródek, w których umieszczone zostaną środki czystości.


Jaki mop wybrać?


Mop to podstawowe wyposażenie każdego wózka do sprzątania. Za jego pomocą można łatwo i wygodnie umyć podłogę w łazience, a także w sypialnej części pokoju czy na korytarzu. Jednym słowem: wszędzie tam, gdzie na podłodze nie ma dywanu ani wykładziny z włosiem.
Obecnie do wyboru są zarówno mopy płaskie, jak i standardowe – obrotowe (mogą być wykonane ze sznurków lub pasków mikrofibry).
• Mopy płaskie pozwalają łatwiej dotrzeć do miejsc trudnodostępnych – np. pod meble i usunąć stamtąd kurz. Najczęściej nakładki na takie mopy wykonywane są z bardzo chłonnej i efektywnej mikrofibry – choć trzeba pamiętać, że ich wymiana jest kosztowniejsza niż zmiana wkładu w mopie standardowym.
• Mopy standardowe zapewniają szybsze czyszczenie mniejszych pomieszczeń i pozwalają lepiej manewrować przy nietypowych kątach i wgłębieniach. Wymiana wkładu w każdej wersji – paskowej, jak i sznurkowej – jest bardzo wygodna.
Ważna jest jakość mopa – im lepsza, tym lepiej chłonąć będzie wilgoć i tym mniejsze ryzyko, że pozostawi na podłożu nieestetyczne smugi. Warto więc zainwestować w taki dobrej jakości. Szczególnie polecamy te z teleskopowymi rączkami.


Chemia do sprzątania, którą należy mieć pod ręką


Sprzątanie w hotelowym pokoju to nie tylko przetarcie podłóg. Konieczne jest również:
• wykonanie zmiany pościeli,
• starcie kurzów z mebli,
• umycie i dezynfekcja sanitariatu oraz kabiny prysznicowej / wanny.
Regularnie myje się również okna, przeciera lustra oraz zamiata i opróżnia kosze.
Dlatego właśnie w wózku do sprzątania powinny się znaleźć odpowiednie środki. Jakie? Przydatne będą elementy takie jak:
preparaty dezynfekujące – odpowiednie do stosowana w kabinach natryskowych, ale także misce WC czy umywalce oraz na podłodze,
• uniwersalne środki czyszczące – w tym płyn o przyjemnym zapachu, którym przetrzeć będzie można np. stolik czy szafę na mokro oraz płyn do szyb (odpowiedni do czyszczenia okien, ale i luster czy szklanych stolików),
• preparaty do podłóg i mebli – do podłóg wybrać warto te dostosowane do typu pokrycia posadzki. Przydatne mogą się okazać np. takie, które ograniczą ryzyko ślizgania się. Gdy zaś chodzi o meble – dobrze sprawdzą się akcesoria nadające połysk i o własnościach antystatycznych (zapobiegną osadzaniu się kurzu),
preparat do sanitariatów – który pozwoli nie tylko pozbyć się groźnych bakterii, ale i usunie kamień oraz odświeży toaletę.
Taki zestaw powinien towarzyszyć personelowi sprzątającemu na każdym kroku.


Dodatkowe akcesoria


W grupie dodatkowych akcesoriów zaleźć można przede wszystkim wszelkiego rodzaju:
• ściereczki i szmatki – do przecierania na mokro, jak i na sucho; personel sprzątający powinien mieć osobną ściereczkę do każdego typu powierzchni i zapas, gdy zajdzie konieczność wymiany zabrudzonego akcesorium,
• szczotkę i zmiotkę – gdy na podłodze będą rozsypane jakieś drobinki,
• rękawiczki gumowe – by móc zabezpieczyć dłonie podczas dezynfekcji sanitariatu czy wykorzystania innego rodzaju intensywnie działających środków chemicznych.
Tak wyposażony wózek do sprzątania to akcesorium gotowe na każdą okoliczność. Jeśli wyposażenie związane ze sprzątaniem uzupełnimy jeszcze o kilka odkurzaczy przemysłowej, skompletujemy wszystko, co niezbędne do utrzymania nienagannego porządku.

Leave a comment