Ostatnie posty

Czyszczenie basenu i strefy SPA



Jak czyścić basen? W jaki sposób utrzymać higienę strefy SPA? Z jaką częstotliwością należy sprzątać takie obiekty i jakie środki wykorzystać? Oto najważniejsze informacje.


Czysta woda w basenie to podstawa


Basen w hotelu można potraktować jako obiekt publiczny – podobnie jak duża wanna SPA. Każdego dnia kąpać się w nim mogą nawet setki osób – każda z własną florą bakteryjną. Biorąc pod uwagę fakt, że woda ma stosunkowo wysoką temperaturę, stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii czy glonów. Nie możesz do tego dopuścić. Wynika to z Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z dn. 2 grudnia 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Najważniejsze parametry to:


• pH między 6,5-7,6,
• chlor wolny 0,3 – 0,6 mg/l,
• Redox min. 750 mV.


Jak je uzyskać i zabezpieczyć basen przed rozwojem bakterii, zazielenieniem się wody, jej zmętnieniem czy nieprzyjemnym zapachem? Pierwsza, najważniejsza rzecz to odpowiednio zaprojektowane układy filtracyjny i uzdatniający wodę basenową. Muszą sprawiać, że woda spełni wymagania Sanepidu, a jej oczyszczanie z niepożądanych składników będzie efektywne nawet w szczycie sezonu. Ich wielkość i typ musi być dostosowany do wielkości basenu czy wanny SPA. Do niewielkiego obiektu nie potrzeba np. rozbudowanej stacji SUW, ale do kompleksu kilku basenów już tak.


Jak woda jest uzdatniana?


Zasadniczo stosuje się dwie metody.
• Uzdatnianie chlorem – to tradycyjna metoda, która nie tylko zabija bakterie, ale i usuwa (przez utlenianie) zanieczyszczenia organiczne oraz osady, których nie udało się odfiltrować. Jest wyjątkowo skuteczna, zwłaszcza w przypadku dużego zagrożenia zanieczyszczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że zapach chloru jest dość specyficzny, na niektórych może działać dość drażniąco, a woda staje się pod jego wpływem twarda.
• Uzdatnianie aktywnym tlenem – metoda bardziej nowoczesna i delikatniejsza. Po uzdatnieniu tlenem woda staje się miękka, nie ma nieprzyjemnego zapachu, woda nie pieni się i nie zmienia się jej pH. Może być to jednak sposób wymagający większej inwestycji.
Coraz częstszą metodą oczyszczania jest również ozonowanie, z rzadka korzysta się też z bromowania.


Oczyszczanie mechaniczne


Filtrowanie i uzdatnianie może nie wystarczyć. Zwłaszcza w basenie zewnętrznym, ale także wewnętrznym zbierać się mogą dodatkowe zanieczyszczenia. Ziarenka piasku, liście, zabawki, ozdoby do włosów… To wszystko może pogorszyć stan wody i ogólną estetykę basenu. Dlatego przydatne są również narzędzia, które pozwolą mechanicznie oczyścić nieckę. Mowa o tzw. odkurzaczach do basenów – ręcznych, półautomatycznych lub automatycznych – w zależności od wielkości niecki i możliwości finansowych.
Strefa SPA to nie tylko baseny


Czystość basenów i wanien SPA to tylko jeden aspekt troski o utrzymanie higieny w tej części obiektu. Drugim jest codzienne sprzątanie i dezynfekcja wszystkich powierzchni, które znajdują się w niemal nieustannym kontakcie – z wodą oraz z ciałami ludzkimi.


Zdecydowana większość stref SPA wyłożona jest płytkami ceramicznymi – zarówno na podłodze, jak i na ścianach, dlatego konieczne jest ich utrzymanie w nieskazitelnej czystości. To istotne tak z punktu widzenia estetyki (brudna podłoga może odstraszyć gości i być przyczyną negatywnych recenzji), jak i zdrowotnych oraz sanitarnych. Dlatego niezbędne jest:
• regularne sprzątanie strefy SPA – np. przetarcie podłóg co najmniej raz na godzinę, zwłaszcza w szatniach i strefie mokrej przy wykorzystaniu preparatów typu Sanit Dez,
• codzienna dezynfekcja powierzchni przy wykorzystaniu profesjonalnych środków – przykładem jest choćby płyn do kompleksowego czyszczenia łazienki i SPA marki YEP, dostępny w sklepie Wszystko Do Hotelu.


Ważne jest, by zarówno przy czyszczeniu doraźnym, jak i tym gruntownym stosować tylko i wyłącznie profesjonalne środki chemiczne – nie zaś te przeznaczone do sprzątania domowego. Dlaczego? M.in. z uwagi na wyższą koncentrację substancji czyszczących i dezynfekujących w preparatach profesjonalnych oraz ich bardziej intensywne działanie.
Utrzymanie czystości w strefie SPA oraz nieckach basenowych jest istotne zarówno z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa (co najważniejsze), jak i estetyki oraz atmosfery samej przestrzeni. Im czyściej i przyjemniej będzie w strefie basenowej, a także szatniach, tym bardziej zadowoleni z jakości usług będą goście. Efekt to pozytywne opinie o hotelu, a co za tym idzie – większe zainteresowanie jego usługami w przyszłości. Na higienie nie można więc oszczędzać, wręcz przeciwnie: inwestycja w czystość szybko się zwróci.



Leave a comment