Ostatnie posty

Etapy sprzątania pokoju hotelowego

Poziom higieny w hotelu i dbałość o utrzymanie wysokiego poziomu czystości to jedne z najważniejszych czynników mających wpływ na zadowolenie gości hotelowych. Aby spełnić wysokie standardy czystości należy dobrze przeszkolić personel oraz przeprowadzać okresową kontrolę jakości wykonywanych obowiązków. Jednak kluczem do sukcesu jest wdrożenie odpowiednich procedur, dzięki którym personel sprzątający będzie mógł wydajnie i skrupulatnie wykonywać powierzone mu zadania. Jakie powinny być etapy sprzątania pokoju hotelowego?

Praktyka pokazuje, że problem z niedokładnym sprzątaniem wynika przede wszystkim z dwóch czynników. Pierwszy to brak wiedzy i umiejętności personelu, którzy nie zawsze dokładnie wie, czego się od niego wymaga. Aby temu zapobiec, warto przeprowadzać okresowe szkolenia personelu oraz edukować, jak dokładnie powinno wyglądać sprzątanie konkretnego obszaru. Warto także co pewien czas sprawdzać, czy osoby sprzątające rzeczywiście rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków – pomocne są w tym procedury i check-listy kontrolne. 

Drugi problem wynika z oszczędności na środkach chemicznych. Nie warto tego robić, bo z doświadczenia hotelarzy wynika, że to tylko pozorne obniżenie kosztów. Niedokładnie umyta łazienka potrafi skutecznie odstraszyć gości i zniechęcić ich do ponownej wizyty. Ponadto zawsze należy sięgać po środki chemiczne dla hoteli – profesjonalną chemię gospodarczą, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny i na zachowanie wysokiego standardu czystości.

Dowiedz się więcej z opracowania: Jak usprawnić pracę personelu sprzątającego>>

Jakie powinny być etapy sprzątania pokoju hotelowego? – wskazówki dla personelu sprzątającego

1. Przygotuj się

 

Przed rozpoczęciem sprzątania pokojów hotelowych sprawdź zawartość wózka serwisowego: czy masz wszystkie niezbędne akcesoria i środki do czyszczenia? czy odkurzacz jest sprawny? czy masz wystarczającą liczbę sztuk pościelowych i ręczników? 

Dowiedz się więcej, co powinno znaleźć się w wyposażeniu wózka do sprzątania>>

Jeśli wszystko jest na swoim miejscu, można przystąpić do sprzątania. Do drzwi pokoju zapukaj 2 razy mówiąc wyraźnie: „sprzątanie pokoju” lub „room service”.

2. Sprzątanie pokoju hotelowego

 

W pierwszym etapie włącz wszystkie światła, co ułatwi dokładną inspekcję pokoju i pozwoli dostrzec problematyczne miejsca. Rozsuń także zasłony, wpuść dodatkowe światło oraz koniecznie wywietrz dokładnie pokój. Daje to wrażenie świeżości i czystości. Jeśli nie można otworzyć okna, wówczas ustaw klimatyzację na maksymalny nawiew. 

Rozejrzyj się po pokoju, zbierz śmieci (uwaga, aby nie wyrzucić przez pomyłkę osobistych rzeczy gościa), usuń zanieczyszczenia z pokoju i łazienki do worka na wózku serwisowym. Sprzątnij brudne naczynia, wymień je na nowe. Jeśli wymaga tego sytuacja, to zmień bieliznę pościelową na świeżą, podobnie ręczniki hotelowe. Brudną pościel i ręczniki włóż do specjalnego worka na wózku. Następnie pościel łóżko.

Teraz przyszedł czas na wytarcie kurzy. Używając dedykowanych preparatów (np. do drewna, skóry) lub uniwersalnego środka do czyszczenia mebli, wytrzyj dokładnie kurz, plamy i zabrudzenia z mebli. Wyczyść wszystkie zmywalne powierzchnie. Następnie sprawdź, czy działają sprzęty w pokoju (m.in. telewizor, pilot, czajnik), jeśli nie – powiadom obsługę techniczną. Poukładaj papeterię, materiały reklamowe i inne elementy będące na wyposażeniu pokoju. 

3. Sprzątanie łazienki hotelowej

Kluczowe w tym obszarze jest dokładne wyczyszczenie muszli, umywalki i kabiny prysznicowej (wanny). Używając specjalnych środków chemicznych do czyszczenia łazienki dokładnie umyj i wypłucz wc i kabinę prysznicową. Następnie wyczyść armaturę łazienkową, przetrzyj lustra i płytki, umyj podłogę. 

Jeśli jest taka potrzeba - wymień ręczniki na świeże. Sprawdź, czy goście hotelowi stosują się do instrukcji na informatorach łazienkowych i czy życzą sobie wymianę ręczników. Uzupełnij lub wymień hotelowe kosmetyki łazienkowe na nowe opakowania. Uzupełnij lub wymień odświeżacz powietrza, jeśli taki jest na wyposażeniu łazienki. 

4. Sprawdź, czy wszystko zostało posprzątane

Zamknij okna, zaciągnij zasłony, wyłącz klimatyzację (lub ustaw na odpowiednią wartość, jeśli jest taka potrzeba). Odkurz podłogę i meble tapicerowane.

Na koniec sprawdź jeszcze raz dokładnie, czy wszystko zostało dokładnie posprzątane. Jeśli jest w porządku, wówczas zgaś światła i zamknij drzwi na klucz.

Leave a comment