Ostatnie posty

Własna pralnia w hotelu lub gastronomii – czy warto?


Organizacja własnej pralni czy korzystanie z usług zewnętrznych usługodawców? Wielu właścicieli hoteli, pensjonatów i gastronomii zadaje sobie to pytanie. Pokazujemy, jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań. Czy lepiej prać na miejscu? I jak wybierać profesjonalne środki czystości do prania dla hotelu lub gastronomii?

Świeża i pachnąca pościel, czyste i miękkie ręczniki hotelowe, śnieżnobiałe i wyprasowane obrusy i serwetki w restauracji hotelowej – to nie tylko ukłon w stronę klientów, ale przede wszystkim standard funkcjonowania każdego obiektu hotelowego i restauracji. Aby jednak zapewnić stały dostęp wypranej i wyprasowanej bielizny hotelowej, należy dobrze opracować system prania i obieg czystej i brudnej bielizny. Czy lepiej do tego celu zorganizować pralnię i prasowalnię na miejscu, czy korzystać z usług zewnętrznej firmy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od takich czynników, jak: ilość generowanego codziennie prania, zapas bielizny pościelowej, wielkość obiektu, dostęp do usług zewnętrznej pralni i ich koszt. Organizacja własnej pralni może stanowić sporą inwestycję początkową, która jednak zwróci cię rozłożona w czasie. Rozważmy zatem wszystkie za i przeciw.

Czas: szybciej upiorę na miejscu czy wysyłając pranie na zewnątrz?

Z pewnością mając pralnię we własnych zasobach mamy pełną kontrolę nad procesem prania, a więc jej wydajność możemy też dostosować do zapotrzebowania hotelu czy restauracji. Piorąc na miejscu wiemy dokładnie, w jakim czasie dostępna będzie partia czystej bielizny czy obrusów. A wysyłając na zewnątrz – usługodawca także jest w stanie określić, kiedy usługa zostanie wykonana, a czyste pranie dostarczone z powrotem. Różnica polega jednak na tym, że na miejscu musimy zaangażować personel do obsługi pralni i zapewnić profesjonalne środki czystości, podczas gdy zewnętrzna firma zajmuje się wszystkim we własnym zakresie. 

Koszt: co mi się bardziej opłaca?

Tu odpowiedź jest nieco bardziej złożona. Zlecając pranie bielizny hotelowej na zewnątrz płacimy wyłącznie za usługę, zależną od ilości pranej bielizny (wagi, rodzaju materiałów, typu usługi i szybkości jej wykonania). Codzienne korzystanie z własnej pralni zwykle jest sporo tańsze, jednak trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka kwestii. Po pierwsze – należy doliczyć koszty organizacji pralni na miejscu: przygotowanie pomieszczenia i kanalizacji, zakup maszyn (pralni, pralko-suszarki, prasowalnie, magiel, wózki do transportu czystej i brudnej bielizny itd.) oraz koszty jej bieżącego funkcjonowania: zakup chemii hotelowej (np. profesjonalne proszki do prania), zapewnienie personelu do obsługi pralni, wydatki na wodę, prąd itd. Warto w tym wypadku zrobić rachunek kosztów i zysków. 

Weźmy pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Jeśli hotel lub restauracja generuje dużo prania, musi mieć także spory zapas czystej bielizny, ręczników i obrusów, by zapewnić gościom odpowiednią obsługę. Mając pralnię na miejscu możemy mieć lepszą kontrolę nad przepływem konkretnego rodzaju prania, a więc nie trzeba mieć aż tak dużego „zapasu”.

Większe obiekty zwykle organizują pralnię na miejscu – to nie tylko kwestia kosztów, ale także wygody i logistyki. W przypadku mniejszych obiektów – tu już warto zestawić wszystkie za i przeciw i wybrać bardziej opłacalną opcję. Być może początkowa inwestycja w organizację pralni będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym ze zbyt długim czasem zwrotu z inwestycji. 

Zobrazujmy powyższe rozważania konkretnymi sytuacjami z codziennego funkcjonowania obiektów. Średniej wielkości hotel z basenem i strefą spa generuje codziennie kilkadziesiąt kilogramów brudnych ręczników (zaznaczmy, że zwykle są to mokre ręczniki), szlafroków i bielizny pościelowej. Wysyłka prania na zewnątrz jest mało opłacalna, ponieważ należy mieć podobny zapas bielizny na zmianę, a dodatkowo płacąc za wagę wydamy sporo więcej. W takiej sytuacji lepiej mieć pralnię na miejscu i „na bieżąco” dostarczać świeżych materiałów.

Drugim przykładem może być niewielka restauracja przy pensjonacie. Obrusy i serwetki wymagają bardzo dokładnego prania (wywabienie plam, wybielanie), a potem prasowania lub maglowania. Zorganizowanie tego we własnym zakresie i we własnej pralni dla kilkudziesięciu kilogramów prania dziennie jest po prostu nieopłacalne, lepiej korzystać z usług zewnętrznej pralni, która z pewności zrobi to profesjonalnie.

Jakość usługi: czy sposób prania wpływa na żywotność materiałów?

Tak, sposób prania ma duży wpływ na jakość materiałów i ich żywotność. Organizując pranie we własnym zakresie mamy pełną kontrolę nad procesem prania: z czym były prane nasze materiały, jaki proszek do prania do hotelu był użyty, jakie środki do zmiękczania i pielęgnacji tkanin, jaka była temperatura prania i maglowania. Praktyka pokazuje, że pranie na miejscu, nawet przemysłowe, pozwala na zachowanie dłuższej żywotności i dobrego wyglądu materiałów.

Leave a comment