Ostatnie posty

Neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza – najczęstsze pytania i odpowiedzi


Zapach, choć niewidoczny, ma ogromny wpływ na każdego z nas. Doskonale wiedzą o tym właściciele hoteli i pensjonatów, którzy odpowiednio wykorzystując zapachy, są w stanie wprawić gości w dobry nastrój. Niestety działa to też w drugą stronę – nieprzyjemne aromaty skutecznie zniechęcają do powrotu. Jak wykorzystując neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza pozbyć się przykrych zapachów z pokojów i łazienek hotelowych? Podpowiadamy.

Specjaliści od marketingu od dawna wiedzą, jak ogromną moc mają zapachy. I skrzętnie wykorzystują ją by przekonać konsumentów do zakupów lub wyboru konkretnych usług. Aromat świeżo pieczonego chleba zachęca klientów do większych zakupów spożywczych, waniliowy aromat w domu na sprzedaż zwiększa szansę na jego szybkie kupno, a zapach wypastowanej skóry skłania klientów do kupna droższych butów. To wszystko dlatego, że zapachy działają na podświadomość, wiążą się z pewnymi zapisanymi w pamięci emocjami. 

Podobnie aromamarketing działa w hotelach, pensjonatach i restauracjach – przyjemne zapachy wprawiają gości w dobry nastrój, z kolei te uciążliwe i przykre skutecznie zniechęcają i denerwują. Odpowiednio dobierając kompozycje zapachowe można wpływać na emocje klienta, zapewniając mu uczucie relaksu i zadowolenia. Pachnące ręczniki, zapach świeżej pościeli, przyjemna woń w łazience wprawiają gości w dobre samopoczucie. Ale to nie wszystko, ważne jest nie tylko utrzymanie przyjemnych aromatów, ale także maskowanie uciążliwych woni. Do tego wykorzystuje się neutralizatory zapachu i odświeżacze powietrza. 

Czym się różnią te dwa produkty zapachowe dla hoteli?

Neutralizator zapachów i odświeżacz powietrza mają różne zasady działania, mimo że dla użytkownika efekt wydaje się podobny. Odświeżacz ma zdolność maskowania cząsteczek nieprzyjemnych woni, podczas gdy neutralizator zapachu je pochłania, neutralizuje i usuwa z otoczenia, uwalniając jednocześnie przyjemne zapachy. Ten ostatni spełnia więc podwójną funkcję, działając jednocześnie na przyczynę przykrej woni.

Sposób działania obu produktów zapachowych determinuje sposób i zakres ich wykorzystania. Gdy chodzi o doraźny problem jak usunięcie tymczasowego przykrego zapachu (np. przypalony obiad, woń po skorzystaniu z toalety), wówczas świetnie sprawdzają się odświeżacze powietrza. Gdy natomiast problemem jest trwały utrzymujący się uciążliwy i nieprzyjemny aromat (np. woń stęchlizny, zwierząt domowych lub wyziewy z kanalizacji), wówczas warto sięgnąć po neutralizatory zapachów. 

Czy jest różnica w długości czasu działania neutralizatorów zapachu i odświeżaczy?

Tak, różny jest ich mechanizm działania, różnią się także trwałością i wpływem na nieprzyjemne wonie. Odświeżacze powietrza działają dosyć krótko, tak naprawdę do momentu wywietrzenia (w przypadku spray’ów) – i do tego momentu „maskują” przykre wonie. Z kolei neutralizatory usuwają nieprzyjemne wonie na stałe. Co więcej, odświeżacze mieszając się z nieprzyjemnymi aromatami dają czasami dosyć dziwne efekty, neutralizatory zaś usuwają zapachy, w ich przypadku nie ma tego problemu.

W jakiej postaci dostępne są neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza?

Większość odświeżaczy powietrza dostępnych na rynku to preparaty w spray’u do ręcznej aplikacji lub sterowane elektronicznie. Ta druga opcja to szczególnie dobre rozwiązanie dla hotelu, ponieważ odświeżacze działają samoczynnie, automatycznie rozpylając po pewien czas przyjemny aromat. Są dostępne także elektroniczne odświeżacze z detekcją ruchu oraz czujnikami przykrych woni. Z kolei neutralizatory dostępne są w wielu postaciach: jako spray, płyn (w opakowaniu z pompką) lub blok pochłaniający zapachy.

Dlaczego dla hotelu warto wybierać produkty do profesjonalnego wykorzystania?

Z wielu powodów. Neutralizatory i odświeżacze do profesjonalnego wykorzystania w hotelach, pensjonatach, ośrodkach spa i innych miejscach publicznych są bezpieczne, wydajne i skuteczne. Środki chemii profesjonalnej dla hoteli są komponowane w taki sposób, by zapewnić jak najwyższą jakość stosowania, wysokie bezpieczeństwo i dużą wydajność. Zwykle oparte są na naturalnych olejkach eterycznych, są skoncentrowane (co przekłada się na wysoką wydajność), skuteczne w działaniu w miejscach nawet o wysokim natężeniu ruchu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów zapachowych do hoteli?

Przede wszystkim na wspomnianą już kwestię, czyli czy nadają się do profesjonalnego wykorzystania w obiektach publicznych. Zwróćmy uwagę na skład – zaletą jest obecność naturalnych substancji zapachowych, wadą zawartość alkoholu i intensywnych sztucznych środków chemicznych. Dobrym rozwiązaniem są z pewnością produkty skoncentrowane, gdzie nawet mała ilość produktu daje zamierzone efekty. Wybierając neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza zwróćmy także uwagę na kompozycję zapachową, która najlepiej wpisze się w specyfikę obiektu (np. neutralne lekko słodkawe wonie dla relaksacji w strefach spa czy energetyzujące aromaty świeżych cytrusów w łazienkach hotelu biznesowego).

Leave a comment