Ostatnie posty

Jak przygotować hotel do Świąt Bożego Narodzenia?

Szczególnie kilka ostatnich lat przyniosło duże zmiany w podejściu Polaków do celebrowania Świąt Bożego Narodzenia poza domem. To przede wszystkim chęć wyrwania się z „szału” przedświątecznego i spokojnego przeżycia świąt w miłym otoczeniu w towarzystwie najbliższych. Także osoby zarządzające hotelami i pensjonatami przekonały się, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie obiektu do okresu świątecznego, aby goście czuli się „jak w domu”. Personel hotelu dokłada wszelkich starań, aby święta w hotelu niewiele różniły się od tych spędzanych w domu, a jednocześnie odznaczały się czymś wyjątkowym. 

Największą zaletą świątecznych wyjazdów jest fakt, że pozwalają one skupić się na tym, co najważniejsze w tym szczególnym okresie – na relacjach z bliskimi, na rozmowach i wspólnym spędzaniu czasu, odpoczynku (spacery, sauny, spa, gabinety odnowy biologicznej, masaże itd.). Nie ma potrzeby biegania po sklepach, sprzątania, gotowania - co szczególnie cenią sobie rodziny wielopokoleniowe odwiedzające hotele w okresie świątecznym. Często decyzja o świętowaniu w hotelu rozwiązuje także problem noclegu dla większych rodzin. Mówiąc najprościej – goście mogą przeżyć cudowne święta bez potrzeby zajmowania się ich organizacją. 

Przede wszystkim świąteczna oferta

Pamiętajmy o tym, że jeśli duża rodzina planuje święta poza domem, to dużo wcześniej zacznie szukać odpowiedniego miejsca. Dlatego ofertę na okres ferii świątecznych należy przygotować nawet kilka na miesięcy przed końcem roku. Warto ją podzielić na pakiety 1-3-dniowe na sam okres dni świątecznych oraz na ofertę pobytu obejmującego zarówno Święta Bożego Narodzenia, jak i Sylwester, a niekiedy także dni wolne aż do święta Trzech Króli. W tym czasie należy uwzględnić udział w uroczystej kolacji wigilijnej, odpowiednie menu świąteczne, wspólne kolędowanie, możliwość wspólnego biesiadowania przy ognisku, przejażdżki kuligiem, itd.

Jeszcze w okresie przedświątecznym warto oferować gościom atrakcje związane z przygotowaniem do świąt, np. wspólne pieczenie lub dekorowanie pierników, przygotowanie kartek świątecznych lub ozdób choinkowych. Niektóre ośrodki organizują wspólne ubieranie choinki tuż przed świętami, a mniejsze pensjonaty - nawet wspólne lepienie pierogów wigilijnych.

Atmosfera – pozwól gościom poczuć się jak w domu

Święta Bożego Narodzenia mają swój swoisty niepowtarzalny klimat. I to przede wszystkim dzięki niemu zostawiają na długo wyjątkowe wspomnienia. Obowiązkowe są świąteczne dekoracje w hotelu lub pensjonacie – choinka przed hotelem i w recepcji, wieńce świąteczne, gustowne stroiki, lampki wesoło mrugające do gości, kolędy lub dyskretna muzyka sącząca się z głośników. Pamiętajmy jednak, aby dekoracje wprowadzały w odpowiedni klimat, jednak nie przytłaczały gości. Niewskazane są agresywne mrugające lampki, głośna muzyka i kiczowate gadżety świąteczne. 

O klimatyczny wystrój warto także postarać się w pokojach hotelowych oraz w restauracji. Bożonarodzeniowe menu, w tym przede wszystkim 12 tradycyjnych potraw podczas wieczerzy wigilijnej oraz potrawy świąteczne przez cały okres ferii świątecznych pozwolą gościom poczuć się jak w domu. Oprócz tego odpowiednio udekorujmy stoły - piękne białe obrusy, świece oraz świąteczne stroiki.

Podczas wieczoru wigilijnego warto pracę restauracji przeorganizować w taki sposób, aby każda rodzina miała wygodne, nieco odosobnione miejsce na swobodne świętowanie. Warto zorganizować wspólne kolędowanie np. przy kominku i grzanym winie, a potem wspólny spacer na Pasterkę. Z pewnością ogromną atrakcją dla dzieci będzie wizyta Świętego Mikołaja (ważne: o upominkach dla dzieci warto wcześniej porozmawiać z rodzicami, ewentualnie we własnym zakresie zorganizować niewielkie prezenty dla wszystkich maluchów). Także dla dorosłych gości warto przygotować miłe upominki – np. paczkę świątecznych pierników lub opakowanie pralinek na talerzyku każdego gościa z najlepszymi życzeniami od personelu hotelowego, a w pokojach mogą na nich czekać koszyki prezentowe lub paczuszki np. z zestawem kosmetyków hotelowych

Spędzanie świąt poza domem często postrzegane jest jako sprzeczne z tradycją. Ale to się zmienia, co pokazuje kilka ostatnich lat. Popularność wyjazdów na ferie świąteczne rośnie, a hotele i pensjonaty coraz lepiej przygotowują się na przyjęcie gości w tym wyjątkowym czasie. Coraz więcej osób ceni sobie bliskość rodziny oraz celebrowanie Wigilii i dni świątecznych na równi z chęcią wypoczynku i ucieczki od zamętu i stresu okresu przygotowań świątecznych. Bo dlaczego nie połączyć świętowania z jazdą na nartach, ze spacerami brzegiem morza lub wizytami w gabinetach spa? 

fot. Iryna Yeroshko, flickr.com, creative commons licence

fot. Elizabeth Ashley Jerman, flickr.com, creative commons licence

fot. pelican, flickr.com, creative commons licence

Posty :: Promocja hotelu

Leave a comment