Ostatnie posty

Czym różni się hotel od hostelu?

Hotel czy hostel – czym różnią się, co wybrać? Wybierając się w podróż warto zastanowić się, czy wolimy wygodę osobnego pokoju i dyskretnej obsługi w hotelu czy raczej jesteśmy otwarci na poznawanie nowych osób w ramach pobytu w hostelu. Hotel a hostel – oto wszystkie różnice, za i przeciw obu rozwiązań.

Kiedy hostele pojawiły się na rynku, przede wszystkim postrzegane były jako tanie zbiorowe noclegi dla studentów, którzy chcą podróżować, ale nie mają na to zbyt dużego budżetu. Na szczęście te czasy już dawno minęły, a hostele, które od tego czasu znacznie poprawiły standard, zachowały swój niepowtarzalny charakter. Na czym polegają różnice między hotelami a hostelami?

Hostel czy hotel - chcesz wynająć łóżko czy pokój?

Do tego sprowadza się najważniejsza różnica między hotelem a hostelem. Hotel może oferować wyłącznie pokoje prywatne (1-, 2- lub 3-osobowe), a do tego zawsze z dostępem do osobnej łazienki. Z kolei w hostelu wynajmuje się łóżko na nocleg, zwykle w pokojach wieloosobowych (tzw. dormitoriach) wyposażonych często w łóżka piętrowe. W takim układzie często zdarza się, że w jednym pokoju może spać kilka osób (zwykle 8-10, ale czasami nawet 20) nie znających się. W niektórych hostelach można znaleźć też pokoje 2- lub 3-osobowe, ale za odpowiednio wyższą cenę niż w dormitoriach. Pojawiają się także na rynku hostele o nieco wyższym standardzie, gdzie do każdego z pokojów przydzielona jest osobna łazienka. Bo w hostelach łazienka i kuchnia są wspólne, podobnie jak ogólnodostępny salon (jeśli jest), możliwość skorzystania z pralki, suszarki czy żelazka.

Jesteś samotnikiem czy wolisz kontakt z ludźmi?

W uproszczeniu można powiedzieć, że hostele przypominają nieco mieszkania, gdzie można wynająć łóżko do spania z dostępem do kuchni i łazienki. Zupełnie inne warunki panują w hotelach, gdzie osobne pokoje z wydzielonymi łazienkami umożliwiają wypoczynek i nocleg w odosobnieniu, posiłki serwuje restauracja hotelowa, a goście pozostają dla siebie anonimowi. Dla jednych takie warunki są zaletą, dla innych wadą.

Z całą pewnością w hostelach panuje o wiele swobodniejsza atmosfera. Współlokatorzy, często spotkani pierwszy i ostatni raz w życiu stają się częścią większej grupy, która wspólnie spędza czas, śpi i razem przygotowuje posiłki. Jedzenie przy wspólnym stole czy korzystanie z ogólnodostępnych części hostelu (salon, pralnia, łazienki) zbliżają ludzi i sprzyjają nawiązywaniu znajomości, często w międzynarodowym gronie. Wiele osób podróżuje właśnie dla tej wymiany doświadczeń i spotkania nowych osób, tacy podróżni z reguły wybierają właśnie noclegi w hostelach. Jeśli z kolei podczas wyjazdu zależy nam na anonimowości lub odpoczynku w zaciszu prywatnego pokoju, wówczas zdecydowanie lepiej wybrać pobyt w hotelu.

Wiele hosteli oferuje dostęp do baru lub serwuje gotowe ciepłe domowe posiłki. To zdecydowanie sprzyja domowej atmosferze. Podobnie jak wspólne wycieczki i zaproszenia na zwiedzanie miasta małą grupą mieszkańców konkretnego hostelu.

Lokalizacja, dostęp do noclegu

Aby zorganizować działalność hotelu potrzeba miejsca – to zwykle osobne budynki, z racji ograniczenia przestrzeni, często położone poza ścisłym centrum najpopularniejszych atrakcji turystycznych. A do otwarcia hostelu wystarczy czasami pojedyncze mieszkanie, nawet w zabytkowej kamienicy w centrum miasta. Nie jest to regułą, ale w wielu przypadkach takie rozwiązanie pozwala lepiej zwiedzić odwiedzane miejsce, poznać je „od środka”. 

Hostele zwykle dysponują ograniczoną liczbą miejsc, szczególnie w przypadku obiektów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Z kolei w hotelach rzadko zdarza się, aby było pełne obłożenie. Łatwiej też o rezerwację, dostęp do restauracji i innych usług dodatkowych. 

Cena a standard

Aby obiekt noclegowy mógł być nazwany hotelem, musi spełniać szereg wymogów prawnych, w tym tych związanych ze standardem wyposażenia i wykończenia. W przypadku hoteli kwestie te regulują odpowiednie przepisy, a orientacyjnie o warunkach panujących w obiekcie może świadczyć liczba gwiazdek (więcej o warunkach panujących w hotelach o różnej liczbie gwiazdek tutaj>>). Inaczej jest w przypadku hosteli, które rygorystycznych wymagań spełniać nie muszą. I to od razu widać w cenie. 

Hostele oferują noclegi w znacznie niższych cenach niż hotele, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że ma to odbicie w warunkach tam panujących. Nie oznacza to, że w hostelu prześpimy się w warunkach znacznie gorszych niż w hotelowych pokojach, ale panują tam inne zasady, opisane powyżej. Jeśli ktoś szuka przygód i chce poznać nowe osoby, a do tego dysponuje niewielkim budżetem, hostel będzie dla niego najlepszym wyborem. Hostele także różnią się standardem między sobą, zwykle sprawdza się zasada, że im więcej jest zakwaterowanych osób w jednym pokoju, tym cena za łóżko jest niższa. Jeśli nie mamy nic przeciwko nocowaniu z obcymi osobami, to taki sposób podróżowania to idealne rozwiązanie.

Posty :: Promocja hotelu

Leave a comment