W co wyposażyć pokoje hotelowe, aby zapewnić gościom wygodny pobyt? Po jakie produkty sięgnąć, aby podkreślić...
Lokalizacja hotelu jako przewaga konkurencyjna – wykorzystaj ją
Hotele położone w górach, nad morzem czy w kurortach rekreacyjnych przyciągają przede wszystkim swoją lokalizacją. Jak promować hotel w oparciu o jego położenie? A jak wykorzystać atrakcje regionu będąc obiektem położonym nieco na uboczu, poza centrami turystycznymi? Podpowiadamy.
Lokalizacja hotelu czy pensjonatu jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru obiektu na weekend czy wakacyjny wyjazd. Dla niektórych obiektów region, w których są położone, jest głównym „wabikiem”, inne muszą walczyć o ściągnięcie gości do siebie. Niezależnie od lokalizacji, warto informować o atrakcjach regionu, można także uczynić z ich strategiczny czynnik pozyskiwania nowych klientów.
Pokaż, co jest ciekawego w regionie
Każdy obiekt, a szczególnie ten położony w regionie oferującym wiele atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, powinien informować o tym swoich gości i zachęcać do zapoznania się z nimi. Jak to zrobić?
Strona internetowa. Przede wszystkim warto zebrać ciekawe informacje i przedstawić je w formie prostego przewodnika na swojej stronie internetowej. Obecnie większość gości trafia do obiektów albo z polecenia albo z wyszukiwania w Internecie. Jeśli więc strona w interesujący i wyczerpujący sposób opowiada o atrakcjach regionu, dodatkowo może zachęcić gości do odwiedzin. Oferowanie zniżek na zwiedzanie bądź uczestnictwo w regionalnych imprezach może być kartą przetargową przy wyborze miejsca na urlop. Warto porozmawiać z regionalną informacją turystyczną lub biurem promocji regionu o tego rodzaju współpracy.
Dodatnie wyczerpujących atrakcji o regionie na witrynie obiektu jest ważne jeszcze w jednego powodu. Turyści czasami szukają najpierw informacji o ciekawej lokalizacji lub atrakcji regionu (np. jakie zamki warto odwiedzić w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, degustacja w winiarniach okolicach Sandomierza, kolejka wąskotorowa w Bieszczadach), a trafiając na stronę hotelu lub pensjonatu po te informacje (gdy strona pokaże się w wynikach wyszukiwania), chętniej zarezerwują tam nocleg. To nie tylko strategiczne działanie pod kątem pozycjonowania strony, ale także do budowania wizerunku obiektu jako zakorzenionego w konkretnym regionie.
Katalogi, ulotki, lokalne wydawnictwa. W recepcji, w restauracji, we wspólnych pomieszczeniach dla gości i w pokojach warto dostarczać bezpłatne informacje o regionie, przewodniki i mapki z największymi atrakcjami. Często można je dostać nieodpłatnie w lokalnym centrum informacji turystycznej lub w biurach promocji regionu. Niektóre hotele i pensjonaty oferują także wydawnictwa (książki, albumy) o historii regionu, tradycjach i legendach z nim związanych.
O czym warto poinformować gości hotelowych?
Atrakcje regionu, co warto zwiedzić. Wypiszmy atrakcje, pokażmy miejsca godne odwiedzenia, ciekawe ścieżki spacerowe, zabytki i ciekawostki. Poza kwestiami typowo informacyjnymi, warto przedstawić swoje rekomendacje, propozycje tras turystycznych, praktyczne dane na temat sposobu dojazdu czy polecanej restauracji. Niech opis na stronie naszego hotelu będzie czymś więcej niż informacjami dostępnymi na innych witrynach turystycznych.
Imprezy regionalne, pokazanie tradycji i bogactwa kulturowego. Rozejrzyjmy się, czy w okolicy odbywają się ciekawe imprezy, dla przykładu: święto młodego wina, degustacja w lokalnej winiarni, targi rzemiosła, turnieje rycerskie, tematyczne imprezy kulinarne związane z regionalnymi tradycjami (np. Dymarki świętokrzyskie, Święto chleba, Święto wina, Święto fajki w Przemyślu). To unikalne imprezy, zwykle organizowane tylko w jednym miejscu w Polsce, które są szansą na ściągnięcie większej liczby gości do hotelu. Jeśli prowadzimy komunikację z klientami (np. w postaci newsletterów), warto wspomnieć o kalendarzu imprez i zaprosić ich do udziału. Jeśli imprezy są cykliczne lub kilkudniowe, warto przygotować specjalne oferty pobytowe dedykowane pod konkretną imprezę.
Oprowadzanie, usługi przewodnika. Warto umożliwić gościom hotelowym skorzystanie z usług przewodnika, osoby, która ciekawie opowie nieco więcej na temat regionu, jego historii i tradycji. Zdarza się, że małe pensjonaty prowadzone są przed pasjonatów i osoby skupione wokół promocji regionu. Oferują one często usługi oprowadzenia po okolicy lub organizują wycieczki tematyczne. To duża wartość dodana dla gości hotelowych i warto ich o tym informować.
Atrakcje i usługi w obiekcie. Coraz częściej spotyka się sytuacje, kiedy hotel lub pensjonat organizuje dla swoich gości degustacje regionalnych trunków, wieczory tematyczne z legendami, opowieści przy kominku o lokalnych tradycjach, wspólne biesiady przy przysmakach z regionu. To nie tylko okazja do miłego spędzania czasu i budowania relacji z odwiedzającymi obiekt, ale także świetna okazja do promocji lokalnych wytwórców i tradycji.
Podsumowując, promowanie lokalnych atrakcji może nie tylko dodatkowo zachęcić gości do odwiedzenia obiektu, ale także być sposobem na ściągnięcie nowych klientów do hotelu czy pensjonatu. Strategia promocji przez lokalizację może stać się kluczowym czynnikiem pozyskania nowych odwiedzających, budowania oraz zacieśniania z nimi więzi.
Leave a comment