Rodzaje i wyposażenie pokojów hotelowych – po czym poznać, jak odróżnić?

W cenniku usług hotelowych często spotyka się różne nazwy dla pokojów hotelowych: standard, premium, rodzinny, apartament itd. Ich nazwy często nie wynikają z fantazji menedżera obiektu, ale z ogólnie przyjętych standardów pokojów hotelowych. Co znaczy: single, double, promo czy junior suite room? Wyjaśniamy.

Rodzaje i wyposażenie pokojów hotelowych – po czym poznać, jak odróżnić?


W cenniku usług hotelowych często spotyka się różne nazwy dla pokojów hotelowych: standard, premium, rodzinny, apartament itd. Ich nazwy często nie wynikają z fantazji menedżera obiektu, ale z ogólnie przyjętych standardów pokojów hotelowych. Co znaczy: single, double, promo czy junior suite room? Wyjaśniamy.


O ile w małych hotelach, hostelach i pensjonatach standardy pokojów w obiekcie zwykle są podobne i łatwo je ocenić patrząc na liczbę gwiazdek. O tyle w większych hotelach i w zagranicznych obiektach cennik przedstawia całą listę różnych typów pokojów. 


Przeczytaj też:

Wyposażenie hoteli 3, 4 i 5-gwiazdkowych – jakie są różnice? >> 


Do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej gości z zagranicy, którzy znając standardy panujące w międzynarodowych sieciach, często posługują się terminologią w nich używaną. Warto ją znać, aby uniknąć nieporozumień.


Jakie są rodzaje pokojów hotelowych?


Samo wyposażenie pokojów i łazienek hotelowych oraz poziom obsługi wynikają bezpośrednio z liczby przyznanych gwiazdek. Pamiętajmy jednak, że o ile w Polsce wiadomo, czego spodziewać się po określonej klasie hotelu, o tyle za granicą nie należy traktować gwiazdek jako wyznacznika poziomu standardu obiektu. 


Podobnie jest z nazewnictwem pokojów. Opisuje ono pewne ogólne zasady, natomiast w zależności od kraju, regionu i rodzaju obiektu wyposażenie może się nieco różnić. 


Pokoje „standard” – pokój z łazienką, wyposażony w łóżko ze stolikiem nocnym i lampką, szafą, biurkiem , stolikiem, lustrem i wieszakiem na odzież. Zwykle w tego rodzaju pokojach jest też telewizor, telefon i/lub radio. Łazienka wyposażona jest w ręczniki kąpielowe i podstawowe kosmetyki hotelowe dla każdej osoby. Pokoje standard w hotelach wyższej klasy mają także na wyposażeniu suszarki i inne sprzęty łazienkowe, a dodatkowo inne kosmetyki, takie jak: balsam, szampon czy elementy galanterii hotelowej.


Apartamenty (opisywane też skrótem: APT) – najprościej można je opisać jako pokoje standard, które dodatkowo mają aneks kuchenny wyposażony w naczynia i sztućce. Przestrzeń do przygotowania posiłków ma formę aneksu lub osobnej kuchni. Może być także jeden lub więcej pokojów.


Pokoje rodzinne (w skrócie: FAM) – to także zmodyfikowana wersja standardowego pokoju, jednak zwykle o większej powierzchni, zwykle podzielona na kilka pomieszczeń. Zwykle pokoje rodzinne mogą pomieścić więcej osób, stąd są wyposażone w więcej mebli i akcesoriów, zwykle dysponują także większą łazienką.


Single room – pokój z jednym łóżkiem, przeznaczony na nocleg dla jednej osoby. 


Single (sole) use room – pokój dwuosobowy, choć przeznaczony do nocowania dla jednego gościa hotelowego. 


W przypadku obu powyższych pojęć mamy do czynienia z pokojami, w których może nocować tylko jedna osoba. Jednak hotel może proponować oba rozwiązania, różnią się one cenowo.


Single room suplement – nie jest to określenie rodzaju pokoju, ale dodatkowej opłaty, którą należy ponieść, jeśli pokój wynajmuje wyłącznie jedna osoba, a docelowo jest on przeznaczony do przyjęcia dwóch lub więcej osób. Dopłata może wynosić od 10 do 100% podstawowej ceny w zależności od hotelu. Wynika bezpośrednio z nakładu pracy i dodatkowych zasobów związanych z obsługą i sprzątaniem takiego pokoju, mimo że zajmuje go tylko jedna osoba.


Double room – pokój dwuosobowy, przeznaczony do nocowania dla dwóch osób. Warto jednak wiedzieć, że wyposażony w jedno łóżko małżeńskie.


Twin room – pokój hotelowy przeznaczony dla dwóch osób, wyposażony w dwa osobne łóżka jednoosobowe.


Adjoining rooms – to określenie dla pokojów połączonych wewnętrznym przejściem, z wewnętrznymi drzwiami. Umożliwia to stworzenie większej prywatnej przestrzeni. Świetna opcja dla rodziny z dziećmi lub większej grupy.


Junior suite room – to pokój składający się z dwóch części: dziennej oraz sypialnianej. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o wydzielenie osobnych pomieszczeń, ale taką aranżację przestrzeni jednego pokoju, która funkcjonalnie oddziela te dwie strefy. Zwykle uzyskuje się to przed odpowiednie ustawienie mebli i sprzętu TV, inny kolor ścian, zmianę oświetlenia itp. 


Promo room – kojarzy się z promocją usług hotelowych. I słusznie. Określenie to może jednak mieć miejsce w dwóch sytuacjach. Promocja może być tymczasowa, jeśli osobom zarządzającym hotelem zależy na zapełnieniu pokojów, wówczas decydują się na udostępnienie pokoju w obniżonej cenie. W drugiej opcji promo room może oznaczać pokój wyposażony w określonym standardzie, który w niewielkim stopniu od niego odbiega, np. nie tak korzystnym widokiem jak inne pokoje w tym standardzie, nieco mniejszą powierzchnią, mniejszym balkonem itp.


Duplex room – najprościej mówiąc to pokój dwupoziomowy. Składa się przynajmniej z pokoju dziennego i sypialni na tym samym poziomie lub na piętrze. Zwykle tego rodzaju przestrzenie dają do dyspozycji więcej pomieszczeń, a w wyższym standardzie także łazienki na każdym poziomie. To świetna opcja dla większych grup lub rodzin z małymi dziećmi, które dzięki osobnym sypialniom na piętrze mogą mieć większy komfort i ciszę niezależnie od pory dnia.


Dowiedz się więcej:

Słownik pojęć hotelowych w pigułce >>



Komentarze


Brak komentarzy