Ostatnie posty

Slow hotel - zwolnij i postaw na wrażenia


Jak sprawić, aby hotel lub pensjonat stał się miejscem, do którego goście chcą wracać co roku? Ale nie dla okolicznych atrakcji, ale dla samego pobytu? Postaw na przeżycia i doznania, pozwól gościom na odpoczynek w rytmie slow. Stwórz dobre miejsce, gdzie czas przestaje pędzić, a liczy się tu i teraz. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Hotel to już nie tylko miejsce na nocleg. Obecnie panuje bardzo silny trend, w którym hotel stanowi ważny element podróży. Większość obiektów oferuje podobne, wysokie standardy w zakresie obsługi klienta, wyposażenia, czystości czy dodatkowych usług. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, potrzeba czegoś więcej. Czego? To już zależy od możliwości obiektu oraz kreatywności osób nimi zarządzających. Oryginalny wystrój, weekendy tematyczne, dostosowanie obiektu do potrzeb podróżujących rodzin, rozbudowana oferta SPA, wyjątkowa kuchnia, proekologiczne rozwiązania – to wszystko już dzieje się. Jak zatem przyciągnąć do siebie klientów? Zacznij działać zgodnie z ideą Slow Hotel.

Przeczytaj też:

Sprawdź, jakie są najnowsze trendy w hotelarstwie >> 

Zwolnij i delektuj się podróżą

Zmienia się podejście Polaków (i nie tylko) do podróżowania. Hotel czy pensjonat przestaje być traktowany wyłącznie jako miejsce na nocleg, coraz częściej pojawia się oczekiwanie, by sam w sobie był źródłem ciekawych doświadczeń. Z drugiej strony widać także wyraźny trend, w którym turyści rezygnują z dynamicznego podróżowania w formie tzw. „objazdówek”. Coraz częściej szukają jednego docelowego miejsca na dłuższy pobyt, chcąc poznać jego klimat, specyfikę, kuchnię. Modne staje się podróżowanie w rytmie slow, nic-nie-robienie i delektowanie się samym pobytem, bez szaleńczego wypełniania atrakcjami każdej minuty urlopu.

Slow travel i sztuka wolnego podróżowania

Pośpiech, wieczny pęd, bombardowanie informacjami, ciągłe podłączenie do Internetu – życie w ciągłym biegu nie sprzyja odpoczynkowi. Na bazie ruchu slow life pojawiła się idea slow travel – powolnego podróżowania, cieszenia się z każdej chwili wyjazdu, uważności, radości ze spędzania czasu z innymi ludźmi i prawdziwego wypoczynku. Sama idea narodziła się z potrzeby autentyczności, by w zabieganym świecie móc cieszyć się każdą najmniejszą chwilą. Slow travel to sposób na wakacje na własnych zasadach, cieszenie się każdą chwilą, we własnym rytmie i według własnych potrzeb, bez sztywnych ram, bez pośpiechu. Slow travel to wakacje, podczas których robisz to, na co masz ochotę. A jak hotele mogą odpowiedzieć na tę potrzebę?

Slow life w hotelu – jak to zrobić?

Najprościej mówiąc, by umożliwić gościom pobyt w duchu slow travel, warto im stworzyć przestrzeń do przyjemnego spędzania czasu. Świetnie wpisują się w ten trend drewniane chaty nad mazurskim jeziorem, camping w leśnej głuszy, domki na drzewach czy pokoje w barce na rzece. 

Patrząc na najciekawsze hotele na świecie i w Polsce, łatwo można zauważyć, że stawiają one na unikalne doznania. Tworzą dla gości przestrzeń, w której po prostu chce się być, a sam pobyt staje się przeżyciem, które zapamiętają na długo. Hotel staje się celem wyjazdu, a nie tylko miejscem do spania.

Przeczytaj też:

Niesamowite hotele na świecie cz.1 >>

Najciekawsze hotele na świecie cz. 2 >> 

Niesamowite hotele w Polsce >>

Każde miejsce jest inne, każde też będzie miało inne możliwości do stworzenia atmosfery w rytmie slow. Oto kilka przykładów:

 

- Wspólna przestrzeń do odpoczynku, na tarasie, w ogrodzie, w sali kominkowej, w klimatycznej bibliotece. Wspólne spędzanie czasu z innymi ludźmi daje poczucie wspólnoty i pozwala po prostu odpocząć. 

- Wspólne biesiadowanie, degustacja lokalnych tradycyjnych produktów. Gospodarstwa agroturystyczne świetnie to realizują poprzez produkcję własnej żywności oraz angażowanie gości we wspólne gotowanie (np. lepienie pierogów). 

- Weekendy tematyczne. Dużą popularnością cieszą się weekendy z medytacją, warsztaty kulinarne, zorganizowane wycieczki piesze czy święta tematyczne typu: dni pieczenia chleba, weekend tradycji bieszczadzkich z opowieściami przy ognisku, wieczory z degustacją lokalnych nalewek itd.

- Bezpieczna przestrzeń dla dzieci. Podróżowanie z dziećmi bywa czasami męczące, dlatego tym bardziej cenione są miejsca, w których dzieci mogą spokojnie i bezpiecznie bawić się. To pozwala na upragnioną chwilę relaksu dla dorosłych. Kąciki zabaw dla dzieci to też świetne miejsce na integrację dorosłych.

Nie mając nawet przestrzeni, by zorganizować specjalne strefy slow, można tę ideę realizować poprzez organizację sesji medytacji o poranku, ćwiczeń relaksacyjnych każdego wieczoru, weekendów w duchu slow czy warsztatów gotowania zgodnie z lokalną tradycją. Ważne, aby dać gościom przestrzeń do odpoczynku w ich własnym rytmie.

Leave a comment