Ostatnie posty

Wyposażenie strefy SPA i gabinetów kosmetycznych - jak wybrać?


Wiele hoteli i pensjonatów proponuje swoim gościom usługi w strefie SPA, w gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej, w saunie lub w gabinecie masażu. To miejsca, w których wysoki poziom sanitarny, czystość i sprawne procedury sprzątania są bardzo ważne. O czym zatem pamiętać urządzając gabinety masażu? Jak zachować wysoką higienę? Podpowiadamy.

 

Wyposażenie gabinetów masażu – jak urządzić?

Masaże różnego rodzaju to jedna z najpopularniejszych usług z zakresu beauty proponowanych w hotelach. Stosunkowo łatwo też zorganizować gabinet masażu. Wystarczy niewielki pokój z przebieralnią i sąsiadującą z nim łazienką, by urządzić strefę relaksu w rękach specjalisty. Wykwalifikowany masażysta lub fizjoterapeuta potrzebuje do wykonania masażu odpowiedni stół, olejki i trochę drobnego wyposażenia. 

Gabinet masażu to przede wszystkim miejsce odnowy fizycznej. Ale nie tylko. Pamiętajmy, że profesjonalny gabinet masażu ma dostarczyć wypoczynku także w sferze psychologicznej. Chcemy, aby gości wychodzili z gabinetu zrelaksowani, rozluźnieni i odprężeni. Jak tego dokonać? Trzeba pamiętać o kilka kwestiach:

Wyposażenie. Wygodny i funkcjonalny stół do masażu to główny element wyposażenia gabinetu. Warto wybierać stoły wieloczęściowe, z łatwą możliwością regulacji i dopasowania poszczególnych jego części do potrzeb pacjentów. Zanim wybierzemy stół do gabinetu masażu, zastanówmy się nad jego kolorystyką. Ważne, aby wpasowała się w ogólną stylistykę gabinetu oraz pasowała do innych elementów wyposażenia, takich jak: kolory ścian, podłóg, parawany, taborety, kształtki itd. Dla trwałości i funkcjonalności stołu ważny jest także materiał, z którego wykonana jest tapicerka stołu. Powinien być wytrzymały, odporny na środki czyszczące, nie absorbujący olejków oraz miły w dotyku. 

Wystrój wnętrza. Jest kluczowy przede wszystkim dla osiągnięcia uczucia relaksu i odprężenia. Bo zdecydowanie łatwiej wyciszyć się w stonowanym i spokojnym kolorystycznie wnętrzu, niż w gabinecie pełnym wyrazistych i intensywnych kolorów. Zatem jaka kolorystyka będzie najlepsza do gabinetu masażu? Stawiajmy raczej na szarości, biele i beże. Przytulności i szczególnego klimatu dodają elementy w kolorze natury: stonowany zielony, brązy, zgaszone żółcie i pastele. Doskonałym wykończeniem będą elementy drewniane (z surowego lub bielonego drewna) lub wykonane z kamienia. Wiklinowe koszyki, plecionki, słoje pełne otoczaków ze świecami, kominki aromaterapeutyczne z pachnącymi olejkami – szczegóły wyposażenia gabinetów masażu, które budują klimat i atmosferę tego pomieszczenia. Chodzi o stworzenie wnętrza do wypoczynku „ciała i duszy”. 

Oświetlenie. Przede wszystkim stonowane i rozproszone. Unikajmy mocnego i intensywnego światła. Wybierajmy lampy, punkty świetlne i listwy o ciepłej barwie, niezbyt intensywne, miłe dla oka. Świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie do gabinetu z regulacją natężenia światła. Pozwala stworzyć odpowiedni klimat w zależności od potrzeb.

Wyposażenie gabinetu masażu – praktyczne porady

Czyszczenie. Warto wybierać elementy wyposażenia, które łatwo można czyścić i dezynfekować. Bo oprócz profesjonalnego wyglądu i odpowiedniego klimatu, w gabinecie masażu musi być perfekcyjnie czysto. Mowa tu o tapicerce stołu, leżanek i taboretów, powierzchni blatów i szafek, a także o okładzinach ściennych i podłogowych w samym gabinecie, przebieralni i łazience. Z drugiej strony, ważny jest wybór odpowiednich profesjonalnych środków czyszczących, w tym tych do mycia i dezynfekcji, do czyszczenia tapicerki czy preparatów do podłóg i mebli.

Zobacz katalog profesjonalnych środków czystości>>

Materiały jednorazowe. Ze względów higienicznych niektóre elementy wyposażenia gabinetów muszą być jednorazowe. Flizelinowe podkłady na stół do masażu czy kapcie hotelowe – trudno je zastąpić wielorazowymi produktami. Jeśli gabinet SPA jest częścią hotelu lub gabinetu, wówczas można poprosić gości o korzystanie z hotelowych ręczników i szlafroków. W takiej sytuacji kwestia przebieralni i łazienki sąsiadujących z gabinetem nie jest kluczowa. Jednorazowe kapcie lub bieliznę można dostarczyć gościom do pokojów, by spokojnie mogli przygotować się do zabiegu.

Pranie. Gabinety masażu „zużywają” dużo ręczników: do położenia na stole, do przykrycia pacjenta, starcia olejków itd. Kluczową kwestią jest stosowanie skutecznych i nie uczulających proszków do prania i preparatów do płukania tkanin. Muszą sobie one poradzić z trudnymi plamami z tłustych olejków i innych kosmetyków użytych do masażu. 

Sprawdź ofertę profesjonalnych środków do prania i płukania>>

Aby urządzenie i prowadzenie gabinetu masażu nie nastręczało problemów, warto jeszcze na etapie projektu przemyśleć pewne kluczowe kwestie. Pomagamy w wyposażeniu gabinetów i stref SPA – sprawdź ofertę produktów dla SPA>>

Leave a comment